W górach halny - to oznacza nadejście zimy
Prędkość niemal 140 km/h w porywach osiąga wiatr halny wiejący w Tatrach. Średnia jego prędkość na Kasprowym Wierchu to 75 km/h - poinformował dyżurny obserwator IMGW. Wiatr unieruchomił kolejkę linową na Kasprowy Wierch.
Silny wiatr w górach powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W taką pogodę turyści powinni zrezygnować z górskich wypraw, nawet do dolin reglowych, gdzie pod naporem wiatru łamią się gałęzie i konary drzew - ostrzegają ratownicy górscy.
Halny zazwyczaj zwiastuje zmianę pogody, dlatego górale spodziewają się nadejścia zimy. Śnieg na Podhalu i w Tatrach ma zacząć padać już w weekend.
Halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy południową a północną stroną grzbietu górskiego. Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski. Charakterystycznym zjawiskiem dla halnego jest wał ciemnych chmur, który tworzy się nad górami.
Halny powoduje podwyższenie temperatury powietrza; często jest tak silny, że łamie drzewa, zrywa linie energetyczne, a nawet uszkadza budynki.
Gdy wieje halny, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję.