W Gdyni gra cały świat. Znowu ruszyła Globaltica
Trzy dni, w czasie których odbędzie się 10 koncertów ukazujących muzykę reprezentującą najróżniejsze gatunki, grupy etniczne i generacje - to znak rozpoznawczy gdyńskiego festiwalu Globaltica, który rozpoczyna się we czwartek i potrwa do soboty.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku. 2014 rok oznacza więc 10. Globalticę. Ideę festiwalu stanowi prezentowanie muzyki świata, nietuzinkowej, głęboko zakorzenionej w tradycjach kultur całego świata. Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w "muzealnej" formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie.
Festiwal rozpoczął się już w środę, ale pierwszego dnia organizatorzy przewidzieli projekcje filmowe oraz wystawę prac Andrzeja Łączyńskiego. Pierwszy koncert na tegorocznej Globaltice rozpocznie się we czwartek. Wystąpią na nim: Emilia Amper i Fargana Qasimova Trio. Amper pochodzi ze Szwecji i jest mistrzynią gry na tradycyjnym instrumencie, zwanym nyckelharpą.
W czasie festiwalu wystąpią zespoły o różnorodnej kulturze muzycznej, ale na jeden z nich warto zwrócić uwagę szczególnie ze względu na jego niecodzienną historię. Sierra Leone's Refugee All Stars to zespół, który powstał jak Feniks z popiołów po bratobójczej wojnie, wskrzeszony nadzieją, wiarą i radością niesioną poprzez muzykę. W latach 90. XX wieku leżące w Afryce Zachodniej Sierra Leone zostało zdewastowane podczas straszliwej i krwawej wojny, która zmusiła miliony mieszkańców do opuszczenia swoich domów. Wszyscy muzycy tworzący obecnie zespół pochodzą ze stolicy Sierra Leone – Freetown i zostali zmuszeni do opuszczenia miasta w różnych okresach wojny, po bestialskich atakach rebeliantów. Większość z nich udała się do sąsiadującej Gwinei, trafiając do obozu dla uchodźców lub próbując przetrwać w stolicy – Konakry.
Globaltica to nie tylko festiwal muzyczny, ale również wiele imprez towarzyszących. W ramach wydarzenia zaplanowano projekcję filmu "Półksiężyc", warsztaty jogi oraz wystawy fotograficzne.
Dzieciom organizatorzy zapewnili atrakcje w postaci zajęć warsztatowych, w ramach których najmłodsi będą mogli nauczyć się lepić z gliny, tworzyć biżuterię z liści, trawy oraz wszystkiego, co można znaleźć na łące. Zespół MOSAIK grających na instrumentach historycznych i etnicznych pokaże dzieciom, jak wyglądały dawne instrumenty i przedstawi zasady ich działania.