Trwa ładowanie...
d27c7ll
08-08-2003 13:40

W Gdańsku biją w dzwony

Jedyny w kraju Festiwal Carillonowy rozpoczął
się w Gdańsku. Aby wysłuchać festiwalowych koncertów należy stanąć pod ratuszową wieżą. Carillon to zespół kilkudziesięciu dzwonów zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Dzwony te umieszczane są zwykle na wieżach.

d27c7ll
d27c7ll

Gdański festiwal odbywa się po raz piąty. Wystąpi na nim dziewięciu muzyków z Holandii, Japonii, Polski i Norwegii. Artyści zagrają m.in. dzieła Bacha, Beethovena, Chopina, Czajkowskiego, Haendla, Mozarta i Straussa.

Na carillonie gra się, uderzając pięściami po drewnianych klawiszach w kształcie trzonków. Jedną oktawę dźwięków wykonuje się na pedałach uruchamianych nogą. Do gry na carillonie służy specjalna wygłuszona kabina. Hałas uderzanych dzwonów jest jednak tak duży, że niektórzy z muzyków używają zatyczek do uszu.

Festiwalowe koncerty odbywają się na dwóch gdańskich carillonach umieszczonych na wieżach kościoła św. Katarzyny (49 dzwonów) oraz Ratusza Głównomiejskiego (37 dzwonów).

To jedyne tego typu instrumenty w Polsce. Uszkodzony i nieużywany carillon mają też paulini z klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie.

Tradycja carillonów sięga XII wieku, a ich sztuka rozwinęła się pomiędzy XIV a XVIII wiekiem, szczególnie we Francji i Niderlandach.

Do Gdańska carillony trafiły w 1561 r. Zamontowano je na ratuszu głównym. Czternaście lat później instrument ten zawisł także na wieży kościoła św. Katarzyny. Obecne carillony na tych dwóch gdańskich zabytkach są odlane współcześnie.

d27c7ll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27c7ll
Więcej tematów