Trwa ładowanie...
d3n0kd9

W Dolnośląskim Centrum Onkologii powstaje nowy blok onkoplastyki

Dolnośląskie Centrum Onkologii rozpoczęło budowę tzw. breast unit, czyli nowoczesnego bloku onkoplastyki oraz centrum kompleksowego leczenia raka piersi. Ten drugi w Polsce taki ośrodek ma być gotowy do końca 2016 r. Pierwszy działa już w Szczecinie.
Share
Chirurg onkolog dr n. med. Radosław Tarkowski bada pacjentkę miesiąc po zabiegu operacyjnym w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu
Chirurg onkolog dr n. med. Radosław Tarkowski bada pacjentkę miesiąc po zabiegu operacyjnym w Dolnośląskim Centrum Onkologii we WrocławiuŹródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński
d3n0kd9

Jak powiedział podczas konferencji prasowej członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, obiekt wraz z wyposażeniem będzie kosztował około 20 mln zł i koszty pokryje w całości Dolnośląskie Centrum Onkologii. Powstanie na terenie DCO w centrum Wrocławia (Dolnośląskie).

- Chcemy go otworzyć do końca 2016 r., by już w następnym roku zakontraktować usługi medyczne - dodał Michalak; poinformował również, że breast unit zostanie tak zbudowane, iż stanie się w przyszłości częścią nowego szpitala onkologicznego, który powstanie w innej dzielnicy miasta do 2020 r.

Dyrektor DCO Adam Maciejczyk podkreślił, że w praktyce zespół specjalistów - chirurgów i radioterapeutów - w ramach breast unit już działa. - Chodzi o to, że w nowym, nowocześnie wyposażonym obiekcie będziemy mogli naszym pacjentkom zaoferować godne i komfortowe warunki - mówił Maciejczyk.

d3n0kd9

Zaznaczył, że obecnie pacjentka zakwalifikowana w DCO do zabiegu onkoplastyki oczekuje nie dłużej niż 14 dni.

Liderami zespołu są chirurdzy kierownicy klinik:Rafał Matkowski, Marek Bębenek oraz chirurg Radosław Tarkowski.

Bębenek ocenił, że poziom profilaktyki i diagnostyki jest już tak wysoki, że pozwala obecnie na zabiegi, w wyniku których usuwane są guzki wielkości kilku milimetrów.

- To już nie są czasy, gdy chirurg onkolog dokonywał wyłącznie mastektomii lub usuwał guzy, które wyczuwał ręką. Dlatego współpraca w ramach breast unit różnych specjalistów jest tak istotna - mówił Bębenek.

Lekarze ocenili, że uruchomienie nowoczesnego obiektu - a tym samym umożliwienie podwyższenia kontraktu z NFZ - pozwoli na wyleczenie ponad 90 procent pacjentów. Obecnie średnia krajowa statystyka to ponad 70 proc.

d3n0kd9

Podziel się opinią

Share
d3n0kd9
d3n0kd9
Więcej tematów