Trwa ładowanie...

W Dolnośląskim Centrum Onkologii powstaje nowy blok onkoplastyki

Dolnośląskie Centrum Onkologii rozpoczęło budowę tzw. breast unit, czyli nowoczesnego bloku onkoplastyki oraz centrum kompleksowego leczenia raka piersi. Ten drugi w Polsce taki ośrodek ma być gotowy do końca 2016 r. Pierwszy działa już w Szczecinie.

Share
W Dolnośląskim Centrum Onkologii powstaje nowy blok onkoplastykiŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d723znh

Jak powiedział podczas konferencji prasowej członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, obiekt wraz z wyposażeniem będzie kosztował około 20 mln zł i koszty pokryje w całości Dolnośląskie Centrum Onkologii. Powstanie na terenie DCO w centrum Wrocławia (Dolnośląskie).

- Chcemy go otworzyć do końca 2016 r., by już w następnym roku zakontraktować usługi medyczne - dodał Michalak; poinformował również, że breast unit zostanie tak zbudowane, iż stanie się w przyszłości częścią nowego szpitala onkologicznego, który powstanie w innej dzielnicy miasta do 2020 r.

Dyrektor DCO Adam Maciejczyk podkreślił, że w praktyce zespół specjalistów - chirurgów i radioterapeutów - w ramach breast unit już działa. - Chodzi o to, że w nowym, nowocześnie wyposażonym obiekcie będziemy mogli naszym pacjentkom zaoferować godne i komfortowe warunki - mówił Maciejczyk.

d723znh

Zaznaczył, że obecnie pacjentka zakwalifikowana w DCO do zabiegu onkoplastyki oczekuje nie dłużej niż 14 dni.

Liderami zespołu są chirurdzy kierownicy klinik:Rafał Matkowski, Marek Bębenek oraz chirurg Radosław Tarkowski.

Bębenek ocenił, że poziom profilaktyki i diagnostyki jest już tak wysoki, że pozwala obecnie na zabiegi, w wyniku których usuwane są guzki wielkości kilku milimetrów.

- To już nie są czasy, gdy chirurg onkolog dokonywał wyłącznie mastektomii lub usuwał guzy, które wyczuwał ręką. Dlatego współpraca w ramach breast unit różnych specjalistów jest tak istotna - mówił Bębenek.

Lekarze ocenili, że uruchomienie nowoczesnego obiektu - a tym samym umożliwienie podwyższenia kontraktu z NFZ - pozwoli na wyleczenie ponad 90 procent pacjentów. Obecnie średnia krajowa statystyka to ponad 70 proc.

d723znh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d723znh
Więcej tematów