Trwa ładowanie...

Nauczyciele bici, kopani. Niepokojące informacje z Danii

Nauczyciele szkół podstawowych masowo odchodzą z zawodu - donoszą duńskie media, opierając się na danych z ministerstwa edukacji. Mimo zwiększenia budżetu na oświatę, w ubiegłym roku podstawówki opuściło prawie tysiąc pedagogów. Pojawiają się niepokojące informacje o przemocy.

Szkoła w Danii. Zdjęcie ilustracyjneSzkoła w Danii. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images, fot: Ole Jensen
d1vxz18
d1vxz18

W duńskich szkołach podstawowych łącznie pracuje 40 920 wykwalifikowanych nauczycieli, podaje TV2. Stacja podkreśla, że w porównaniu do poprzedniego roku szkolnego, liczba zatrudnionych pedagogów znacznie spadła.

W Danii nauczyciele masowo uciekają ze szkół podstawowych

Z danych duńskiego ministerstwa edukacji wynika, że w ciągu roku z pracy odeszły 933 osoby. Resort nie komentuje, jak podkreślają tamtejsze media, tej masowej ucieczki nauczycieli. Za to duńscy dziennikarze zwracają uwagę, że dzieje się to pomimo zwiększenia nakładów na oświatę w budżecie państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejne watki pegasusa. "Zero zdziwień"

Nauczyciele w Danii. Miał być wzrost, jest spadek

Sytuacja w duńskich szkołach ulega pogorszeniu od czasu reformy oświaty w 2014 roku. Nauczyciele zaczęli odchodzić z pracy. W efekcie w 2020 r. rząd postanowił wprowadzić zmiany w budżecie państwa, aby odwrócić ten niepokojący trend. W kolejnych latach zwiększana była subwencja oświatowa, przede wszystkim z przeznaczeniem na wypłaty dla nauczycieli.

d1vxz18

W ubiegłym roku na oświatę rząd przeznaczył dodatkowe 807 mln duńskich koron (ponad 460 mln zł). Miało to zaowocować wzrostem zatrudnienia kolejnych 1231 nauczycieli - podaje branżowe czasopismo "Folkeskolen". Zamiast tego widoczny jest gwałtowny spadek. "W bieżącym roku szkolnym jest mniej nauczycieli niż w momencie przyjęcia propozycji (zwiększenia budżetu)" - podkreśla TV2.

W szkołach coraz gorzej

Międzynarodowe badania PISA 2022 wykazały, że duńscy uczniowie osiągają gorsze wyniki w czytaniu i matematyce niż wcześniej. Druga sprawa to szerząca się przemoc w placówkach oświatowych. Z danych Duńskiego Stowarzyszenia Nauczycieli wynika, że dotknęła ona w ciągu ostatniego roku 37 procent pedagogów. Nauczyciele byli bici, popychani, kopani, opluwani etc.

Źródło: TV2, "Folkeskolen", B.T.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vxz18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vxz18
Więcej tematów