Trwa ładowanie...
d1bp02v
matura
03-05-2006 10:10

W czwartek rozpoczyna się matura

W czwartek rozpoczyna się matura 2006. Ponad 420
tys. tegorocznych maturzystów z prawie 6,5 tys. liceów i techników
przystąpi tego dnia o godz. 10.00 do obowiązkowego pisemnego
egzaminu z języka polskiego.

d1bp02v
d1bp02v

Wszyscy rozwiązywać będą takie same testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów. Sesja maturalna potrwa do końca maja.

Maturzyści muszą jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwóch egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, słowacki, szwedzki i włoski) oraz z jednego wybranego przedmiotu. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu.

Przedmioty obowiązkowe można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Podstawową część zdają wszyscy (każdy egzamin na tym poziomie trwa od 120 do 170 minut w zależności od przedmiotu). Decyzję o przystąpieniu do egzaminu na poziomie rozszerzonym uczeń podejmuje po zakończeniu części podstawowej.

Chętni mogą zdawać także dodatkowo jeden, dwa lub trzy inne, wybrane przez siebie przedmioty spośród 16 zaproponowanych przez CKE. Na salę egzaminacyjną nie można przynosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia. Wszystkie prace egzaminacyjne trzeba pisać piórem lub długopisem z czarnym tuszem. Maturzyści koniecznie muszą mieć przy sobie dowód osobisty.

d1bp02v

Egzaminy pisemne są przeprowadzane i sprawdzane przez egzaminatorów z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE). Będą mieli oni - według obliczeń CKE - do sprawdzenia ok. 2 mln prac.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. W tym roku również ta sesja egzaminacyjna jest w maju - równolegle do egzaminów pisemnych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. W tym roku po raz pierwszy "nową" maturę zdają zarówno absolwenci 3-letnich liceów ogólnokształcących i liceów profilowanych, jak i absolwenci 4-letnich techników. W ubiegłym roku absolwenci techników zdawali jeszcze egzamin dojrzałości według starych zasad - tematy prac były ustalane przez kuratoria, a prace pisemne sprawdzali nauczyciele w szkołach.

"Stare" matury będą się jednak nadal odbywać przez najbliższych kilka lat. Prawo do zdawania egzaminu dojrzałości według starych zasad mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową. Tegoroczni maturzyści, którzy będą w tym roku (9 i 10 maja) pisać "stare matury", to głównie absolwenci szkół dla dorosłych.

d1bp02v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bp02v
Więcej tematów