InnowacjeW czwartek całkowite zaćmienie Słońca

W czwartek całkowite zaćmienie Słońca

Dnia 1 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, w Polsce widoczne jako częściowe o fazie sięgającej, na północy naszego kraju, nawet 38%. Maksymalną fazę będziemy mogli obejrzeć w okolicach godziny 11:47.

W czwartek całkowite zaćmienie Słońca
Źródło zdjęć: © Astrohobby.pl

Zaćmienie Słońca 1 sierpnia wiąże się oczywiście z nowiem Księżyca, który wypada dokładnie o godzinie 12:13 naszego czasu. Pierwsza kwadra wystąpi 8 VIII o godz. 22:20, pełnia - 16 VIII o godz. 23:16, ostatnia kwadra - 24 VIII o godz. 01:50 i ponownie nów - 30 VIII o godz. 21:58. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 26 VIII o godz. 5:58, a najdalej 10 VIII o godz. 22:19.

Polska ekspedycja Astrohobby.pl Expedition Team wyruszyła na Syberię, by obserwować zjawisko, które w ciągu 1280 lat zdarzyło się jedynie 10 razy. Dzięki kamerom Axis bezpośrednią transmisję zaćmienia będą mogli obejrzeć wszyscy internauci na stronie: http://live.astrohobby.pl/video/.

Podczas wszystkich obserwacji Słońca powinno się bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa - w przeciwnym wypadku można trwale uszkodzić wzrok. Należy o tym pamiętać także podczas obserwowania piątkowego zaćmienia Słońca (z terenu Polski widocznego jako częściowe).

Dla oczu szkodliwe jest bezpośrednie wpatrywanie się w Słońce, nawet w okularach przeciwsłonecznych - ich filtry nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Jedynymi okularami, które pozwalają bezpiecznie podziwiać zaćmienia Słońca są okulary wyprodukowane właśnie w tym celu, dostępne w niektórych sklepach optycznych i astronomicznych oraz rozpowszechnianie podczas dużych zaćmień w ostatnich latach.

Jeszcze większe niebezpieczeństwo grozi, gdy do obserwacji używamy jakiegokolwiek instrumentu optycznego, jak na przykład lornetki, lunety czy teleskopu. Podobnie jest w przypadku prób rejestrowania zaćmienia za pośrednictwem aparatów fotograficznych lub kamer. Skorzystanie z filtrów spawalniczych czy odymionych szybek może być niebezpieczne i również prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Metodą polecaną przy obserwacjach wykonywanych za pośrednictwem lunet lub teleskopów jest rzutowanie obrazu, na przykład na jasny karton papieru. Dokładny opis tej metody znajduje się pod adresem

16 sierpnia będziemy mieli natomiast okazję do obejrzenia częściowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko będzie w całości widoczne z Polski i zacznie się o godzinie 20:23, a skończy o 01:57. Maksimum zaćmienia, kiedy w cieniu Ziemi schowa się ponad 80% tarczy naszego naturalnego satelity, wystąpi o godzinie 23:10.

Sierpień to także czas jednego z najbardziej znanych rojów meteorów - Perseidów. Niestety rok 2008 nie będzie nas rozpieszczał. Przede wszystkim maksimum aktywności spodziewane jest 12 sierpnia w okolicach godziny 13:30-16:00 naszego czasu, a więc w momencie, gdy w Polsce panuje dzień. Po drugie, w obserwacjach przeszkadzał będzie Księżyc znajdujący się 4 dni przed pełnią. Dobre warunki wystąpią więc tylko nad ranem. I w zasadzie o tej porze, w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia, mamy szanse na dojrzenie największej liczby meteorów. Mimo niekorzystnych warunków, liczba obserwowanych "spadających gwiazd" może sięgnąć nawet grubych kilkudziesięciu sztuk na godzinę.

Dobre warunki będziemy mieli za to w momencie maksimum roju Alfa Aurygidów. Rój ten aktywny jest od 25 sierpnia do 8 września, a maksimum wystąpi 31 sierpnia o godzinie 21 naszego czasu. To znów ciut za wcześnie dla obserwatorów w Polsce, lecz tym razem moment maksimum pokrywa się praktycznie z nowiem Księżyca. Dzięki temu, w drugiej połowie nocy z 31 sierpnia na 1 września będziemy mogli zobaczyć nawet około kilkunastu Alfa Aurygidów na godzinę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)