W ciągu siedmiu lat arktyczny lód może stopnieć do zera
Arktyczna pokrywa lodowa może stopnieć do zera w ciągu najbliższych siedmiu lat. Takiego zdania są europejscy naukowcy, którzy badali Arktykę najnowszymi urządzeniami satelitarnymi. Jeżeli prognozy te się potwierdzą, będzie to oznaczało przełom w badaniach klimatycznych.
Lód na Arktyce topnieje w szybkim tempie. W ostatnim czasie latem jest go coraz mniej. Naukowcy zastanawiają się, kiedy nastąpi moment, gdy pewnego letniego dnia lód stopnieje całkowicie. Wstępne dane nadesłane przez europejskiego satelitę CryoSat wskazują, że nastąpi to być może już za kilka lat.
- Analizowaliśmy nie tylko powierzchnię pokrywy lodowej, ale także jej grubość, pomógł nam też amerykański satelita Icesat. Kiedyś sądziliśmy, że lód arktyczny zniknie latem przed końcem stulecia, teraz uważamy, że być może jeszcze przed końcem bieżącej dekady - mówi Seymour Laxon z Centrum Obserwacji Polarnych.
Dodaje, że lód oczywiście pojawi się znów jesienią, ale całkowity brak arktycznego lodu latem, będzie przełomowym momentem dla badań klimatycznych. Niezależni eksperci dodają, że Arktyka jest jednym z najszybciej nagrzewających się regionów świata.