Trwa ładowanie...
01-08-2007 17:00

W całej Polsce zamarł ruch, zawyły syreny

W całej Polsce, punktualnie o godzinie 17.00, w godzinie "W", na chwilę zamarł ruch. Wyciem syren mieszkańcy Warszawy - i całego kraju - uczcili 63. rocznicę Powstania Warszawskiego.

W całej Polsce zamarł ruch, zawyły syrenyŹródło: PAP
d2ljc5i
d2ljc5i

W tej samej chwili główne uroczystości upamiętniające bohaterstwo i hekatombę powstańców rozpoczęły się jak co roku przed pomnikiem "Gloria Victis" (Chwała Zwyciężonym) na Powązkach Wojskowych. Uczestniczy w nich prezydent Lech Kaczyński, powstańcy i ich bliscy oraz przedstawiciele władz, wojska, harcerze i licznie zgromadzeni Warszawiacy. W milczeniu wysłuchali syren upamiętniających rocznicę godziny "W". Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała w powietrze trzy salwy honorowe.

W centrum Bydgoszczy ustawiono dwie symboliczne barykady z worków z piaskiem, przy których harcerze rozdawali przechodniom ulotki przypominające wydarzenia sprzed 63 lat. Żyjących w Bydgoszczy 19 byłych powstańców zaproszono do ratusza na projekcję filmu o Muzeum Powstania. Spotkanie i uroczysty obiad dla kombatantów przygotował także w Toruniu marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W szczecińskiej bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą mszę święta w intencji uczestników powstania. Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz prezydent miasta Piotr Krzystek złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Czynu Polaków. Wieczorem w szczecińskim Teatrze Letnim zaplanowano bezpłatną projekcję filmu "Kanał" z 1956 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Bił też największy dzwon w Polsce - Bogurodzica, wiszący przy bazylice w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Głos spiżowego, ważącego blisko 15 ton kolosa przez kilka minut rozlegał się w promieniu kilku kilometrów od sanktuarium.

  1. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to pamięć o 1 sierpnia 1944 roku, kiedy na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, generała "Bora" Tadeusza Komorowskiego, walkę w okupowanej przez Niemców stolicy, podjęły oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W południe odbyła się uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego, weteranów i innych przedstawicieli rządu.
d2ljc5i

Bój o wyzwolenie miasta, z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców Warszawy, trwał 63 dni. Mimo pierwszych sukcesów powstańców i opanowaniu kilku kluczowych dzielnic, we wrześniu Niemcy zajęli Stare Miasto, Żoliborz, Mokotów i Śródmieście.

Wobec wyczerpania amunicji i żywności oraz braku współdziałania ze strony stacjonującej na Pradze Armii Czerwonej, 2 października podpisano akt kapitulacji. W czasie powstania zginęło 18 tysięcy powstańców oraz według różnych źródeł - od 150 do 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione.

d2ljc5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ljc5i
Więcej tematów