Trwa ładowanie...
dnhrozz

W. Brytania: katolik królewskim kaznodzieją

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zaprosiła katolickiego arcybiskupa Westminsteru kardynała Cormaca Murphy`ego O`Conora do spędzenia weekendu w jej wiejskiej rezydencji i wygłoszenia kazania dla rodziny królewskiej.
Share
dnhrozz

Po raz pierwszy w historii królowa, która jest nominalną głową Kościoła anglikańskiego, będzie gościła w Sandringham w hrabstwie Norfolk głowę Kościoła katolickiego Anglii i Walii i słuchała jego kazań.

To znak ekumenicznej ery, którą przeżywamy w duchu współdziałania, jedności i przyjaźni - głosi wydany w środę komunikat Pałacu Buckingham. Do wizyty ma dojść 12-13 stycznia 2002 roku.

Kardynał wygłosi kazanie w anglikańskim kościele w Sandringham podczas niedzielnej mszy świętej.

dnhrozz

Kościół anglikański jest Kościołem państwowym w Anglii. Powstał w wyniku sporu króla Henryka VIII z papiestwem. Do ostatecznego uniezależnienia się Kościoła anglikańskiego doszło wraz z wydaniem w 1534 roku Aktu Supremacji.

Prymasem całej Anglii i głową Kościoła jest arcybiskup Canterbury, natomiast królowa zachowuje tytuły "najwyższego rządcy" i "obrończyni wiary". Elżbieta II przyczyniła się do ocieplenia wrogich niegdyś stosunków anglikanów i brytyjskich katolików. Cztery razy składała wizyty w Watykanie, po raz pierwszy w 1951 roku. Papież odwiedził Wielką Brytanię w 1982 roku. (and)

dnhrozz

Podziel się opinią

Share
dnhrozz
dnhrozz
Więcej tematów