W Berlinie powstaje muzeum robotników przymusowych
W Berlinie powstaje pierwsze w Niemczech muzeum poświęcone robotnikom przymusowym deportowanym w czasie II wojny światowej do Trzeciej Rzeszy.
Otwarcie ośrodka dokumentacyjnego oraz dwóch historycznych wystaw nastąpi w najbliższy czwartek - poinformowała rzeczniczka organizatora projektu, Fundacji Topografia Terroru, Christine Glauning.
Muzeum mieści się na terenie byłego obozu dla robotników przymusowych w dzielnicy Schoeneweide, we wschodniej części miasta. Nazistowskie władze zbudowały obóz w 1943 r. dla 2000 osób na polecenie głównego inspektora budowlanego Trzeciej Rzeszy Alberta Speera. W kamiennych barakach przetrzymywano około 500 Włochów, przedstawicieli innych krajów, w tym Polski, oraz więźniarki obozów koncentracyjnych. Kobiety zmuszano do pracy w berlińskiej fabryce baterii Petrix.
Glauning powiedziała, że liczba Polaków więzionych w obozie nie jest znana. Dopiero rozpoczęliśmy badania. Bardzo liczymy na informacje od byłych robotników przymusowych oraz polskich instytucji - wyjaśniła.
Niezależnie od tego, fundacja Topografia Terroru przygotowuje na terenie byłej siedziby hitlerowskiej policji politycznej Gestapo w centrum Berlina nowe muzeum historyczne, dokumentujące zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Otwarcie przewidziano na rok 2009. Tematem pierwszej wystawy, zaplanowanej w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, ma być hitlerowska okupacja Polski, w tym zbrodnie popełnione na polskiej ludności cywilnej.
Teren przyszłego muzeum zwiedził w marcu prezydent Lech Kaczyński podczas swej oficjalnej wizyty w Niemczech.
Jacek Lepiarz