W 2005 r. ponad 6 tys. osób pracowało bez umowy o pracę
Z danych służb kontroli legalności
zatrudnienia wynika, że w skontrolowanych w roku 2005 blisko 5
tys. zakładów pracy ponad 6 tys. osób pracowało bez umowy o pracę
lub nie zostało zgłoszonych do ubezpieczenia - podało ministerstwo
pracy i polityki społecznej. Najwięcej z nich było zatrudnionych w
handlu i w usługach.
To wierzchołek góry lodowej - powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Robert Kwiatkowski. Zapowiedział, że resort chce zmienić prawo i zwiększyć liczbę kontroli. Planowane jest przeniesienie podległych wojewodom służb kontroli legalności zatrudnienia do Państwowej Inspekcji Pracy.
Z danych służb kontroli legalności zatrudnienia wynika, że umów o pracę nie mieli zwłaszcza pracownicy małych zakładów pracy oraz osoby słabiej wykształcone i cudzoziemcy. W 2005 r. służby kontroli zatrudnienia stwierdziły, że bez umowy o pracę pracowało 1,6 tys. cudzoziemców. Byli to głównie Ukraińcy, Białorusini i Ormianie.
Ponadto, stwierdzono także, że 45 ze skontrolowanych firm prowadziło nielegalne pośrednictwo pracy, w tym 38 z nich - w zakresie kierowania do pracy za granicą. Wobec prowadzących nielegalne pośrednictwo pracy orzekane są grzywny w wysokości od 3 do 5 tys. zł. Podobnie jest z pracodawcami, którzy zatrudniają "na czarno".
W piątek weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie kontroli legalności zatrudnienia. Dopuszcza ono m.in. możliwość wykorzystania środków audiowizualnych. Zdaniem wiceministra Kwiatkowskiego, ma to pomóc w lepszym udokumentowaniu kontroli.
Od 2002 r. kontrola legalności zatrudnienia jest zadaniem wojewodów. W służbach kontroli legalności zatrudnienia pracowało w końcu ubiegłego roku 304 osoby.