Vista: "przejrzystość, pewność i komunikacja"
"To, jak przebiega tworzenie Windows Vista, nauczyło nas czegoś nowego o budowaniu systemu operacyjnego. Zatrzymaliśmy proces budowania systemu, dokładnie obejrzeliśmy to, co stworzyliśmy, a dodatkowo zasięgnęliśmy opinii grup badawczych. Wcześniej nie pracowaliśmy w ten sposób" - mówi w rozmowie z IDG Jim Allchin, wiceprezes Microsoft Platforms Group. "Wszystko co robimy podyktowane jest potrzebami informatyków, pracowników informacyjnych, klientów indywidualnych, programistów czy producentów sprzętu. Już teraz mogę powiedzieć, że każdy z nich znajdzie w Windows Vista niesamowitą ilość najróżniejszych przydatnych funkcji" - tłumaczy Allchin.
PCWK: Czym właściwie jest w tej chwili system Windows Vista? Bo przecież różni się on dość zasadniczo - m.in. brakiem kilku ważnych elementów - od tego, co kilkanaście miesięcy temu przedstawiono nam jako następcę Windows XP?
Jim Allchin: Tak naprawdę to jeszcze nie próbowaliśmy tego definiować. Można przecież na to spojrzeć z kilku stron. Dla nas najważniejsze są trzy elementy - przejrzystość, pewność i komunikacja [Allchin nazywa tę kombinację "3 C" - clarity, confidence, connected - red.]. Wszystkie nasze działania są podporządkowane któremuś z tych elementów.
Chodzi przecież o to, w jaki sposób ten system przyda się odbiorcom - wszystko co robimy podyktowane jest potrzebami informatyków, pracowników informacyjnych, klientów indywidualnych, programistów czy producentów sprzętu. Już teraz mogę powiedzieć, że każdy z nich znajdzie w Windows Vista niesamowitą ilość najróżniejszych przydatnych funkcji. Jeszcze nie nadszedł czas na wielkie "ta-daaaaa" i oficjalną prezentację - wciąż się do tego przygotowujemy.
Proszę więc powiedzieć, co zawodowi informatycy znajdą dla siebie w Windows Vista?
Na pewno znajdą więcej niż w jakimkolwiek innym produkcie od czasu premiery Windows 2000. Warto wspomnieć choćby o rozbudowanych opcjach wykonywania obrazów systemu i ich wdrażania - w tej chwili w korporacjach pracownicy działu IT korzystają z wielu różnych obrazów, zależnych od konfiguracji sprzętowych, wykorzystywanych aplikacji itp. Wraz z premierą Windows Vista wszystko to ulegnie uproszczeniu - obrazów będzie mniej, będzie więc łatwiej nimi zarządzać, zaś dzięki możliwości korzystania z wspólnych bibliotek DLL poszczególne obrazy będą znacznie mniejsze.
Co jeszcze? Administratorzy firmowych sieci komputerowych z pewnością docenią ograniczenie liczby niezbędnych restartów systemu, poprawę bezpieczeństwa oraz system ochrony kont użytkowników.
Czy te wszystkie opóźnienia premier, zmiany wprowadzane na bieżąco do tworzonego systemu nauczyły Was czegoś nowego w kwestii "budowania systemu operacyjnego następnej generacji"?
Znacząco zmieniliśmy sposób tworzenia systemu operacyjnego. Zatrzymaliśmy proces budowania systemu, dokładnie obejrzeliśmy to, co stworzyliśmy, a dodatkowo zasięgnęliśmy opinii grup badawczych. Wykorzystaliśmy również dodatkowe narzędzia - przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa gotowemu produktowi. Wcześniej nie pracowaliśmy w ten sposób.
Kolejna nowość to przejrzystość naszych działań - chcemy, by ludzie wiedzieli, do czego zmierzamy. Stąd pomysł udostępniania wersji próbnych produktów w ramach programu CTP ( Community Technology Previews ). To co robimy jest bez precedensu, dlatego zależy nam na wszelkich opiniach - i to uzyskanych już na etapie produkcji, a nie po udostępnieniu gotowego produktu.Jak w końcu będzie z systemem plików WinFS? Czy będzie on dostępny zarówno dla serwerowej, jak i klienckiej wersji Windows Vista?
Na razie nie jestem w stanie podać żadnych konkretnych informacji na ten temat - oficjalnie wiadomo tylko, że pierwsza wersja beta WinFS dostępna będzie w tym samym czasie, w którym nastąpi premiera Windows Vista [czyli pod koniec 2006 r. - red.]. Na razie zależy nam na uzyskaniu opinii użytkowników - dlatego kilka tygodni temu udostępniliśmy pierwszą wersję CTP.
Ale wersja CTP przeznaczona jest dla klienta, nie serwera?
Tak. Z tym, że mogę zapewnić, że w chwili premiery system WinFS nie będzie dostępny ani w wersji klienckiej Windows Vista, ani w Longhorn Server.
W ilu wersja dostępny będzie Windows Vista ( pojawiły się już plotki, że będzie ich aż 7 - http://www.pcworld.pl/news/82937.html )? Czym będą się one od siebie różniły?
Na razie nie udzielamy żadnych informacji na ten temat - dokonujemy w tej sprawie pewnych ustaleń, zbieramy opinie klientów i partnerów, ale wszystko się może jeszcze zmienić.
Podczas swojego wystąpienia nie podał Pan terminu udostępnienia drugiej wersji beta systemu Windows Vista. Czy to znaczy, że jeszcze go nie ustalono?
Zgadza się. Przed premierą finalnej wersji pojawi się jeszcze beta 2 oraz wersja RTM ( Ready to Manufacture ) - aczkolwiek w tej chwili nie mogę podać dat ich udostępnienia.
Zapowiedzieliście dziś również nowy element systemu, którego zadaniem będzie obsługa przepływu procesów - Windows Workflow Foundation. Czy będzie on dostępny również dla starszych systemów?
Windows Workflow Services znalazł się już w wersji CTP WinFX - to jego element. Chcemy, by użytkownicy powoli się z nim zaznajamiali. Ten komponent będzie dostępny również dla systemu Windows XP.