VII Zjazd Gnieźnieński: człowiek drogą Europy
W dniach 15-17 czerwca tego roku pod hasłem
"Człowiek drogą Europy. Jak czynić świat bardziej ludzkim"
odbędzie się VII Zjazd Gnieźnieński. Na konferencji
prasowej w Warszawie jego organizatorzy podkreślali, że Zjazd
Gnieźnieński jest największym ekumenicznym i międzyreligijnym
spotkaniem w Europie Środkowo-Wschodniej.
Organizują go Forum św. Wojciecha, Fundacja Świętego Wojciecha, Katolicka Agencja Informacyjna i Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
Gospodarz zjazdu metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński powiedział, że tegoroczne spotkanie będzie próbą odpowiedzi na ważne pytania o człowieka - kim on jest, jakie jest jego miejsce w Europie i jaka powinna być Europa, by stanowić dla człowieka sprzyjające środowisko życia i rozwoju. Dodał, że będzie to także wielka debata o przyszłości Starego Kontynentu i roli, jaką w budowaniu tej przyszłości odgrywa współczesny człowiek.
Zdaniem abp. Muszyńskiego, tematyka zjazdu dotyczy każdego człowieka, ukazuje bowiem, że istotą wszystkich działań, i to we wszystkich wymiarach - indywidualnym, społecznym, politycznym, a także ekonomicznym - jest właśnie człowiek, który pyta: "Kim jestem? Jakie jest moje zadanie? Co zostanie po mnie, gdy mnie już nie będzie? Jaki jest sens mojego życia?"
To są - podkreślił abp Muszyński - egzystencjalne pytania, które stawia sobie każdy z nas. Wyraził też nadzieję, że tematyka tegorocznego zjazdu jest wartościowa szczególnie dla ludzi młodych, którzy szukają kierunku swojego życia.
Nawiązując do hasła zjazdu, abp Muszyński podkreślił, że "każdy człowiek na nowo musi odkryć swoje człowieczeństwo".
Chcemy też ukazać wartość ekumenizmu, abyśmy jako polscy chrześcijanie umieli dzielić i cieszyć się tym, co jest piękne w innych wyznaniach i dostrzec te wartości, jakie inne Kościoły mają nam do zaproponowania - podkreślił abp Muszyński.
Metropolita gnieźnieński przypomniał też, że to właśnie w Gnieźnie papież Jan Paweł II dwukrotnie skierował swoje orędzie do Europy.
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej prawosławny arcybiskup Jeremiasz zwrócił z kolei uwagę na to, że dobrze byłoby, aby Zjazdy Gnieźnieńskie stały się spotkaniem chrześcijan Wschodu i Zachodu, bo - jak zaznaczył - w tym względzie są jeszcze braki. Przypomniał jednocześnie słowa Jana Pawła II, który mówił, że "chrześcijaństwo to organizm, który ma dwa płuca".
Podkreślił też, że Europa "nie może być twierdzą, która się broni przed wpływami zewnętrznymi w stosunku do narodów Azji, Afryki czy krajów arabskich".
Odnosząc się do tematyki zjazdu, abp Jeremiasz zaznaczył, że "chrześcijaństwo Wschodu ma ogromne doświadczenie w zakresie kształtowania osobowości człowieka, zwłaszcza wśród ludzi młodych".
Zjazdowi Gnieźnieńskiemu towarzyszyć będzie cykl imprez o charakterze świeckim, m.in. koncerty, "Droga Światła" ulicami Gniezna, misterium o św. Wojciechu.
Udział w zjeździe zapowiedzieli m.in.: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, b. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls.
I Zjazd Gnieźnieński odbył się w marcu 1000 roku, kiedy do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, przybył zaprzyjaźniony wcześniej z tym biskupem-męczennikiem cesarz Otton III.
Tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich - jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej o skali europejskiej - podjął obecny metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Z jego inicjatywy 3 czerwca 1997 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński, połączony z papieską pielgrzymką do Polski. Uczestniczył w nim Jan Paweł II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.
III Zjazd Gnieźnieński obradował 12 marca 2000 roku z udziałem prezydentów: Litwy, Niemiec, Słowacji, Węgier i Polski. Na spotkanie przybyła młodzież z całej Europy. Uczestnicy opracowali rezolucję nawołującą do wysiłków wspierających dalszą integrację krajów i narodów Europy.
IV Zjazd Gnieźnieński odbył się 15-16 marca 2003 roku. Organizowany był po raz pierwszy przez Forum Świętego Wojciecha - nową strukturę laikatu w Polsce, skupiającą różnorodne ruchy i stowarzyszenia poczuwające się do współodpowiedzialności za przyszłość Europy.
V Zjazd Gnieźnieński odbył się 15-16 marca 2004 roku pod hasłem "Europa Ducha.
VI Zjazd Gnieźnieński odbył się w dniach 16-18 września 2005 roku pod hasłem "Europa dialogu".