VII Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi
Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz będzie
bohaterem VII Festiwalu Muzyki Filmowej, który w piątek rozpoczyna
się w Łodzi. W programie trzydniowej imprezy znajdą się m.in.
koncerty, wystawy zdjęć i plakatów oraz projekcje filmów z muzyką
bohatera imprezy.
03.06.2004 | aktual.: 03.06.2004 13:19
Na inaugurację tegorocznego festiwalu w salach łódzkiego Muzeum Kinematografii otwarta zostanie wystawa plakatów do filmów z muzyką kompozytora. Tego samego dnia odbędzie się koncert "Trochę Krakowa w Łodzi". Z orkiestrą kameralną wystąpią w nim m.in. Grzegorz Turnau, Beata Rybotycka i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Podczas koncertu wręczona zostanie nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego, zmarłego tragicznie łódzkiego korespondenta Radia Zet, pomysłodawcy festiwalu, dziennikarza promującego sztukę filmową.
Dzień później w Teatrze Wielkim zostanie wykonane oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza "Ogrody Jozafata" opartego na "Boskiej komedii". Prapremiera tego utworu odbyła się dwa lata temu w Zabrzu.
Po koncercie w foyer opery studenci łódzkiej filmówki zaprezentują noc kabaretową "Lokomotywą do Hollyłódź", na którą złożą się znane piosenki bohatera festiwalu w nowych aranżacjach.
Ostatniego dnia festiwalu w galerii OPUS Film odbędzie się m.in. wernisaż wystawy malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza. W trakcie festiwalu w Kinie Polonia wyświetlane będą filmy z muzyką kompozytora - m.in. "Ćma", "Idol", "Pułkownik Kwiatkowski" i "Wodzirej".
Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. w 1942 r) jest cenionym autorem muzyki filmowej, teatralnej, poważnej i rozrywkowej. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej oraz wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Był współzałożycielem kabaretu Anawa; pisał muzykę m.in. dla Marka Grechuty. Od lat 70. współpracuje z "Piwnicą pod Baranami". Komponuje też dla wielu scen teatralnych m.in. Starego Teatru i Teatru Stu w Krakowie oraz Teatru Narodowego i Powszechnego w Warszawie.
Skomponował kilka dzieł symfonicznych m.in. cenione "Nieszpory Ludźmierskie"; jest autorem musicalu "Szalona Lokomotywa". Pisał muzykę do filmów min. Feliksa Falka, Tomasza Zygadły, Janusza Zaorskiego, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland.
Łódzki festiwal muzyki filmowej po raz pierwszy zorganizowany został w 1997 roku. Każda edycja festiwalu poświęcona jest jednemu kompozytorowi. Jego bohaterami byli już: Wojciech Kilar, Krzysztof Komeda, Michał Lorenc, Zygmunt Konieczny, Krzesimir Dębski i Andrzej Korzyński.