Trwa ładowanie...
d18o189
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Victoria Nuland: na Ukrainie są tysiące rosyjskich żołnierzy

Na Ukrainie są tysiące rosyjskich żołnierzy, a od grudnia Rosja przekazała separatystom liczne czołgi, pojazdy opancerzone i ciężką artylerię - oświadczyła w Izbie Reprezentantów asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjska flaga przy posterunku separatystów
Rosyjska flaga przy posterunku separatystów (WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d18o189

Nuland wystąpiła przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Kongresmeni - zarówno Demokraci, jak i Republikanie - naciskają na administrację prezydenta Baracka Obamy, by podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie broni ofensywnej.

- Armia rosyjska ma swą własną strukturę dowodzenia operacjami na Ukrainie, która sięga od generałów po oficerów niższych stopni - dodała Nuland.

Odmówiła jednak podania liczby rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, wyjaśniając, że obrady komisji Kongresu odbywają się przy drzwiach otwartych i nie mają "charakteru poufnego".

d18o189

- Jak powiedział niedawno prezydent, Rosjanie finansują wojnę, podsycają ją, dowodzą i kontrolują - powiedziała.

Wyjaśniła też, że administracja USA wraz z europejskimi partnerami omawia możliwość nałożenia kolejnych sankcji na Rosję. - Nasz zespół do spraw sankcji jest w tym tygodniu w Europie. Jest bardzo ważne, by skoordynować z Europą dodatkowe sankcje, która zostaną nałożone, jeśli dojdzie do kolejnych naruszeń porozumienia z Mińska lub zajęcia kolejnych terenów - dodała.

Nuland powiedziała również, że prezydent otrzymał rekomendacje od stosownych agencji rządowych w sprawie ewentualnego dostarczenia broni na Ukrainę, ale nie podjął jeszcze decyzji. Odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy Departament Stanu zaleca przekazanie broni Kijowowi.

Agencja EFE przypomina, że we wtorek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey zarekomendował dostarczenie broni Ukrainie, a podobne stanowisko zajęli szef Pentagonu Ashton Carter i dyrektor wywiadu USA James Clapper.

d18o189

Podziel się opinią

Share

d18o189

d18o189
Więcej tematów