Trwa ładowanie...
d4elubi
29-06-2004 05:55

VAT - nic straconego

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o
niezgodności przepisu prawa podatkowego z konstytucją nie tylko
znika on, tzn. przepis, z podatkowej rzeczywistości - czytamy w "Gazecie Prawnej". Podatnikom, którzy stracili na jego
obowiązywaniu, Ordynacja podatkowa daje podstawę do odzyskania
utraconych pieniędzy.

d4elubi
d4elubi

Jak podaje "Gazeta Prawna", sprawy podatkowe coraz częściej trafiają na wokandę Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości co do konstytucyjności uchwalanych pospiesznie, często zmienianych przepisów mają nie tylko podatnicy. Konstytucyjność przepisów podatkowych coraz częściej kwestionują też sądy rozstrzygające spory podatkowe oraz rzecznik praw obywatelskich, a także organizacje stawiające sobie za cel ochronę podatnika - informuje dziennik.

Według "Gazety Prawnej", dobrym przykładem jest pozbawienie prawa do odliczenia VAT z tzw. pustej faktury. Taką zasadę przewidywał jeden z paragrafów starego rozporządzenia do VAT. TK uznał jednak, iż takie ograniczenie uprawnień podatników rozporządzeniem było niezgodnie z konstytucją. Według niej, ustawodawca mógł pozbawić podatników prawa do odliczenia z "pustej faktury" tylko w ustawie.

Czy z wyroku wynika tylko jedna korzyść, a więc wyeliminowanie przepisu z obiegu prawnego? Otóż nie. Na wyroku mogą potencjalnie zyskać także podatnicy, których prawa do odliczenia już pozbawiono - pisze "Gazeta Prawna". Zgodnie bowiem z art. 74 Ordynacji podatkowej, jeżeli nadpłata powstała w wyniku orzeczenia Trybunału, podatnik, którego zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa, może domagać się jej zwrotu. Zależnie od sytuacji musi złożyć wniosek o zwrot, składając korektę deklaracji. Z tym że jeżeli podatnik wcześniej złożył jedną z deklaracji, z której wynika wysokość zobowiązania podatkowego, będzie musiał wysokość nadpłaty określić we wniosku o jej zwrot, składając równocześnie skorygowaną deklarację. Chodzi tu m.in. o deklarację VAT - informuje dziennik. (PAP)

d4elubi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4elubi
Więcej tematów