ŚwiatUzupełniono obelisk dywizjonu 300 w Faldingworth

Uzupełniono obelisk dywizjonu 300 w Faldingworth

Na terenie bazy RAF-u w Faldingworth
(Lincolnshire), gdzie w czasie II wojny światowej stacjonował
dywizjon bombowy 300 "Ziemi Mazowieckiej" pamiątkowy obelisk
dywizjonu uzupełniono o szczątki pilotowanych przez Polaków
Lancasterów zestrzelonych nad Anglią, Francją i Danią.

W Faldingworth, dzięki staraniom miejscowych społeczników, obchodzono rocznicę rozwiązania dywizjonu 300. Uroczystość zgromadziła m.in. przedstawicieli miejscowych władz, kombatantów i ich rodziny, dyplomatów RP, uczniów. W miejscowym kościele, w którym są pamiątki po dywizjonie, odprawiono nabożeństwo ekumeniczne.

Obelisk zbudowany jest głazów wyciętych z dawnego pasa startowego i zwieńczony kamieniami z katedry w Lincoln, bombardowanej w czasie wojny. W wyciętych otworach obelisku umieszczono urny ze szczątkami samolotów i ziemią z pól bitewnych.

Podczas sobotniej uroczystości odczytano nazwiska zestrzelonych załóg.

Dywizjon bombowy 300 miał na swoim wyposażeniu m.in. Wellingtony i Lancastery. Uczestniczył w 3.891 lotach bojowych i łącznie spędził w powietrzu 10.264 godzin. Dywizjon wziął udział w ostatniej akcji bojowej z użyciem Wellingtonów z 8 na 9 października 1943 r. nad Hanowerem, w czasie której współdziałał z Kanadyjczykami.

Piloci dywizjonu 300 uczestniczyli w najważniejszych działaniach ofensywnych z powietrza, m.in. w atakach na niemiecką marynarkę wojenną przygotowującą się do inwazji Anglii (Operacja Lew Morski) w 1940 r., bombardowaniu zakładów produkcji rakiet V1 i V2, lądowaniu w Normandii, forsowaniu Renu, bitwie o zagłębie Ruhry, bombardowaniach Hamburga i bitwie o Berlin. Ostatnią ich operacją był nalot na kwaterę Hitlera w Berchtesgaden w Bawarii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)