Uzdrowiska czekają zmiany
Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowuje nowy plan przekształceń i rozwoju 27 krajowych uzdrowisk. Jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", resort chce w poszczególnych regionach łączyć ze sobą wybrane spółki.
Paweł Piotrowski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor uzdrowisk, przekonuje, ze podmioty działające blisko siebie powinny funkcjonować pod jednym zarządem. Mają się raczej uzupełniać, niż ze sobą konkurować.
Chcemy zacząć od połączenia uzdrowisk na południu Polski - przyłączyć Lądek-Długopole do trzech sanatoriów z Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. ZUK prosperuje bardzo dobrze, Lądek radzi sobie nieźle, ale oddział w Długopolu wymaga restrukturyzacji- mówi minister Paweł Piotrowski.
Konsolidacja obejmie też uzdrowiska z innych województw: jeleniogorskie - Cieplice i Świeradów, podkarpackie - Iwonicz i Rymanów, zachodniopomorskie - Świnoujście i Połczyn. Zdaniem ministra Piotrowskiego, w polskich sanatoriach drzemią niewykorzystane w pełni ogromne możliwości zarabiania pieniędzy na komercyjnych kuracjuszach. Podkreśla on, że najlepsze polskie sanatoria muszą zostać państwowe.
Resort skarbu dopuszcza sprzedaż najwyżej 4-5 spółek, które uważa za najmniej wartościowe pod względem ich zasobów i możliwosci osiągania zysków. W tej grupie znalazły się: Zespół Uzdrowisk Krakowskich, Wieniec, Wysowa i Horyniec.
Od czasu komercjalizacji uzdrowisk w 1999 r. najlepszy wynik uzyskały one w 2005 r. - ponad 10 mln zł zysku. Spółki te zainwestowały dotychczas prawie 31 mln zł, w większości z samodzielnie wypracowanych środków - podaje "GP". (PAP)