Uzależnieni od nałogów spotkają się w licheńskim sanktuarium
Osoby uzależnione od różnych nałogów - alkoholu, hazardu, narkotyków, nikotyny, seksu, internetu, jedzenia - oraz ich bliscy wezmą udział, w ostatni weekend lipca, w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Środowisk Trzeźwościowych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu koło Konina (Wielkopolskie).
Tegoroczne spotkania odbędą się pod hasłem: "Przypatrzcie się trzeźwieniu waszemu". Organizuje je Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym - poinformowała Aneta Kwiatkowska z biura prasowego sanktuarium.
Spotkania są manifestacją wiary w to, że życie w trzeźwości i wolności od nałogów jest możliwe. Są okazją do podziękowania Bogu za siłę, której udziela ludziom do wychodzenia ze zniewoleń - powiedział dyrektor Licheńskiego Centrum, marianin ks. Paweł Rawski.
Poinformował, że, podobnie jak w latach ubiegłych, osoby uzależnione i ich bliscy będą uczestniczyć w całonocnych mityngach, będą mieli możliwość indywidualnego porozmawiania z terapeutami i duchownymi, a także spowiedzi i modlitwy. O północy w licheńskiej bazylice odprawiona zostanie w ich intencji msza święta.
Na pierwsze spotkania, zorganizowane przed 15 laty przez grupę Anonimowych Alkoholików z Konina, przyjechało do Lichenia ponad 200 osób. Po kilku latach rozszerzono ich formułę, zapraszając także ludzi zmagających się z innymi niż alkohol nałogami. W ubiegłym roku w zjeździe uczestniczyło już ok. 20 tys. uzależnionych i ich bliskich.
Chcemy przez te spotkania integrować różne środowiska samopomocowe, pokazywać, że źródła różnych uzależnień są często te same, oraz uświadamiać, że wychodząc z jednego uzależnienia, bez przepracowania jego źródeł, można popaść w inne, zastępcze - wyjaśnił ks. Rawski. Zaznaczył, że z uwagi na różnorodność tematyczną mityngów, licheńskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych są jedynymi tego typu w Polsce.
Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym działa na terenie sanktuarium od września 2000 roku. Powstało ono na bazie dwóch funkcjonujących tam wcześniej poradni: rodzinnej i dla ludzi z problemami alkoholowymi. Utworzenie takiego ośrodka było odpowiedzią gospodarzy licheńskiego sanktuarium, księży marianów, na apel Jana Pawła II o zajęcie się "nowymi ubogimi" dzisiejszego świata, czyli osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Od początku działalności do końca 2006 r. pomoc terapeutyczną i duchową otrzymało tam ponad 26 tys. osób.