Uwolnić oddech
Nikt nie wie, ile krakowskich dzieci niepotrzebnie zażywa w tej chwili antybiotyki tylko dlatego, że lekarz zamiast rozpoznać u nich astmę, leczy je nieskutecznie wyłącznie z powodu infekcji dróg oddechowych. Z sondażowych badań prowadzonych przez Zakład Alergologii CM UJ wynika, iż na astmę może cierpieć w Krakowie nawet ponad 10 procent dzieci. Niestety, u większości choroba długo pozostaje nierozpoznana.
W ramach programu finansowanego przez władze Krakowa - pilotażową akcją profilaktyki astmy objęto ponad 1700 dzieci w wieku 7 - 9 lat.
- Po analizie ankiet okazało się, że ok. 40 procent z nich wymagało dalszych badań. Z tej grupy predyspozycje do alergii stwierdziliśmy u ponad 450 dzieci, z których około 35 procent cierpiało na astmę. Jednak tylko co trzecie dziecko z tej grupy było objęte prawidłowym leczeniem - wylicza prof. Krystyna Obtułowicz, małopolski konsultant wojewódzki ds. alergologii.
Poważne zagrożenie astmą i alergią w Krakowie wynika m.in. ze skażenia środowiska naturalnego, lecz czynników sprzyjających tej chorobie jest wiele. Ważne, by astmę wcześnie wykryć - nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Pierwsze skutki braku właściwego leczenia to obniżenie sprawności fizycznej dziecka.
Skala problemu jest ogromna nie tylko w naszym regionie. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny realizuje właśnie finansowany z budżetu państwa ogólnopolski program ,Wolność oddechu - zapobiegaj astmie". Kampanię wspierają Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.
Od marca program rusza w Krakowie.
- Celem jest powszechna edukacja oraz wczesna prewencja i diagnostyka astmy u dzieci - informuje dyr. Elżbieta Łata z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, autorka programu.
Program obejmie dzieci w wielu 7-9 lat z ponad 40 małopolskich szkół. Odbędą się specjalne lekcje dla nauczycieli, rodziców i samych dzieci.
- W samym Krakowie akcja dotrze do dziesięciu szkół - około 2000 dzieci i ich rodziców - wylicza Jadwiga Pacuła-Hebzda, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.
Tylko w Krakowie każde dziecko zagrożone astmą (wskazane po analizie ankiet) będzie dodatkowo kierowane na specjalistyczne badania spirometryczne.
Kampania ma się zakończyć w czerwcu. Jesienią powinna dotrzeć do kolejnych szkół.