Trwa ładowanie...
d4lnnr9

Uwięzieni w indyjskich kopalniach górnicy zostali uratowani

Kilkuset górników uwięzionych w kopalniach węgla we wschodniej części Indii po wielkiej awarii sieci energetycznych, które objęły połowę kraju, po wielu godzinach zostało uwolnionych - poinformował dyrektor generalny zespołu kopalń Eastern Coalfields.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Awarie prądu dotknęły 670 mln ludzi
Awarie prądu dotknęły 670 mln ludzi (AFP, Fot: Punit Paranjpe)
d4lnnr9

- Wszyscy górnicy zostali uratowani. Są cali i zdrowi - powiedział Niladri Roy.

Górnicy byli uwięzieni przez około 10 godzin w 80 kopalniach na północny zachód od Kalkuty, stolicy Bengalu Zachodniego, gdyż z braku prądu stanęły wszystkie windy. Polecono im przejść do miejsc, gdzie była lepsza wentylacja. Ratownicy dostarczali im wodę i jedzenie.

Niemal jednocześnie nastąpiły awarie trzech sieci energetycznych obsługujących północ, wschód i północny wschód kraju. Dotknęły w sumie 670 mln ludzi w kilkunastu stanach.

d4lnnr9

O awarii poinformowali początkowo przedstawiciele sektora energetycznego stanów Uttar Pradeś i Orisa. Obie sieci obsługują około połowy ludności Indii. Bez prądu jest też większa część stanu Bengal Zachodni.

W Delhi zapanowały ciemności; nie działa uliczna sygnalizacja. Wstrzymano całkowicie kursowanie metra, które obsługuje 1,8 miliona ludzi dziennie. Pasażerów ewakuowano - powiedział BBC rzecznik metra w Delhi. W Kalkucie światła nie ma nawet w największych szpitalach.

Dzień wcześniej wskutek podobnej awarii północnej sieci bez energii elektrycznej było przez co najmniej sześć godzin 370 mln mieszkańców ośmiu indyjskich stanów.

Powtarzające się awarie energetyczne ożywiły obawy związane z przestarzałą indyjską infrastrukturą i niezaspokojonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną ze strony m.in. rozwijającego się przemysłu. Jednocześnie zeszłoroczny spis wykazał, że mniej więcej jedna trzecia indyjskich gospodarstw w ogóle nie ma elektryczności.

Agencja AP podkreśla, że tylko awaria północnej i wschodniej sieci dotknęła ludność 13 stanów i pozbawiła elektryczności więcej ludzi niż liczy cała Unia Europejska.

Według Reutera awaria, która jednocześnie nastąpiła od Asamu przez Himalaje po Radźasthan, jest najpoważniejsza w Indiach od ponad 10 lat.

d4lnnr9

Podziel się opinią

Share
d4lnnr9
d4lnnr9
Więcej tematów