Uważaj na agentów ubezpieczeniowych, mogą cię okraść
ZUS ostrzega przed nieuczciwymi agentami ubezpieczeniowymi. Chodzi o osoby, które wykorzystują niewiedzę lub naiwność i namawiają na zmianę Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Szczególna w ostatnich tygodniach aktywność oszustów może mieć związek ze zmianą przepisów od 1 maja. Wówczas będzie można bowiem zmienić fundusz emerytalny bez ponoszenia opłat. W tej chwili trzeba za to zapłacić od 80 do 160 zł. Zmniejszona też będzie składka odprowadzana przez ZUS do OFE. Poza tym od nowego roku akwizytorzy ubezpieczeniowi w ogóle nie będą funkcjonować na rynku w sprawach funduszy emerytalnych.
Jak mówi rzecznik ZUS w Białymstoku Anna Krysiewicz, agenci przedstawiają się, jako pracownicy ZUS i proponują odszukanie pieniędzy, których rzekomo brakuje na koncie ubezpieczonego, bo ZUS nie odprowadził ich do OFE. Pracownicy ZUS nie składają żadnych wizyt w domach naszych interesantów i nie pracują na rzecz Otwartych Funduszy Emerytalnych. Takie rozmowy najczęściej kończą się namawianiem na zmianę OFE, ponieważ otrzymują oni za to pieniądze - dodaje Krysiewicz.
Niebezpieczne jednak jest też to, że dając agentowi pełnomocnictwo przy wyjaśnianiu rzekomych braków, wchodzą oni w posiadanie naszych danych dotyczących ostatnich 12 lat. Takie dane ZUS przesyła upoważnionym przez nas agentom na ich adres - powiedziała Anna Krysiewicz. Wtedy taki agent uzyskuje informacje na temat tego, gdzie dana osoba pracowała, jak długo, jakie miała wynagrodzenie - dodaje Anna Krysiewicz.
Rzecznik ZUS przypomina, że sami w razie wątpliwości możemy sprawdzić, czy nasze składki są odprowadzane. Raz w roku ZUS i fundusz do którego należymy przysyłają na nasz adres stosowne informacje. - Trzeba jednak przyznać, że są sytuacje, kiedy składki do funduszu nie trafiają, ale wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Jest tak na przykład, gdy przebywamy na urlopie bezpłatnym lub przez miesiąc na zasiłku chorobowym - podkreśla rzecznik ZUS.