Trwa ładowanie...

Uwaga w majówkę. Żmije zygzakowate buszują po mieście

Uwaga na żmije! Właśnie trwa ich okres lęgowy. Politolog Marek Migalski zamieścił na Twitterze zdjęcie napotkanej żmii zygzakowatej. "Przed chwilą. Sto metrów od domu" - komentuje.

Share
Uwaga w majówkę. Żmije zygzakowate buszują po mieście
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Paweł Małecki
d178r35

Relaksując się w majówkę, bądźcie czujni. Żmije wyległy na słońce. Grzeją się na skałach, w zaroślach, pod drzewami. Na przełomie kwietnia i maja mają swój okres godowy.

W Polsce jadowite są żmije zygzakowate. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznym grzbiecie (brązowy, srebrzystoszary, żółtawy, oliwkowozielony, niebieskoszary) z ciemniejszym od barwy podstawowej zygzakiem.

W zeszłym tygodniu internautka Katarzyna Gryga ostrzegła w sieci przed jadowitymi żmijami. - Nie dajcie sobie wcisnąć, że w Warszawie nie ma żmij - napisała. Po raz pierwszy o żmijach pisała już dwa lata temu, gdy jej pies został ukąszony.

Katarzyna Gryga wyjaśnia, że pies został ukąszony w nos i ledwo przeżył. - W ustawie o łowiectwie, jest niezrozumiały zapis, że nie wolno płoszyć zwierząt. Oznacza to, że jeśli masz dziecko w ogrodzie i starasz się odgonić żmiję kijem, teoretycznie możesz odpowiedzieć za to karnie - tłumaczy pani Katarzyna.

Michał Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, tłumaczy: - Żmija nie atakuje człowieka bez powodu i nie traktuje go jako pokarmu. Natomiast może zaatakować, kiedy jest zagrożona, czyli jeśli nie zauważymy jej i nadepniemy na nią, wtedy w akcie obrony może nas ukąsić - mówi. - Spacerując po lesie powinniśmy patrzeć pod nogi i zwracać uwagę, czy tych gadów nie ma w okolicy - informuje rzecznik.

d178r35

Pawłowski zwraca uwagę, że jeśli zauważymy na swojej drodze żmiję najlepiej jest ją po prostu ominąć. - Gdy mamy podejrzenie, że w okolicy znajdują się żmije, to na spacer najlepiej włożyć wysokie buty za kostki, skórzane, czy gumowe - wyjaśnia.

- Gdy ukąsi nas żmija, nie należy próbować wysysać, czy wyciskać jadu i zakładać opasek uciskowych, trzeba tylko zabezpieczyć miejsce ukąszenia, założyć delikatny opatrunek i udać się do najbliższego szpitala - mówi rzecznik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Twitter / WP / facebook

d178r35

Podziel się opinią

Share
d178r35
d178r35
Więcej tematów