Trwa ładowanie...
d2a4850

Uwaga w majówkę. Żmije zygzakowate buszują po mieście

Uwaga na żmije! Właśnie trwa ich okres lęgowy. Politolog Marek Migalski zamieścił na Twitterze zdjęcie napotkanej żmii zygzakowatej. "Przed chwilą. Sto metrów od domu" - komentuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Jeśli zauważymy na swojej drodze żmiję najlepiej jest ją po prostu ominąć
Jeśli zauważymy na swojej drodze żmiję najlepiej jest ją po prostu ominąć (Agencja Gazeta, Fot: Paweł Małecki)
d2a4850

Relaksując się w majówkę, bądźcie czujni. Żmije wyległy na słońce. Grzeją się na skałach, w zaroślach, pod drzewami. Na przełomie kwietnia i maja mają swój okres godowy.

W Polsce jadowite są żmije zygzakowate. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznym grzbiecie (brązowy, srebrzystoszary, żółtawy, oliwkowozielony, niebieskoszary) z ciemniejszym od barwy podstawowej zygzakiem.

W zeszłym tygodniu internautka Katarzyna Gryga ostrzegła w sieci przed jadowitymi żmijami. - Nie dajcie sobie wcisnąć, że w Warszawie nie ma żmij - napisała. Po raz pierwszy o żmijach pisała już dwa lata temu, gdy jej pies został ukąszony.

Katarzyna Gryga wyjaśnia, że pies został ukąszony w nos i ledwo przeżył. - W ustawie o łowiectwie, jest niezrozumiały zapis, że nie wolno płoszyć zwierząt. Oznacza to, że jeśli masz dziecko w ogrodzie i starasz się odgonić żmiję kijem, teoretycznie możesz odpowiedzieć za to karnie - tłumaczy pani Katarzyna.

d2a4850

Michał Pawłowski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, tłumaczy: - Żmija nie atakuje człowieka bez powodu i nie traktuje go jako pokarmu. Natomiast może zaatakować, kiedy jest zagrożona, czyli jeśli nie zauważymy jej i nadepniemy na nią, wtedy w akcie obrony może nas ukąsić - mówi. - Spacerując po lesie powinniśmy patrzeć pod nogi i zwracać uwagę, czy tych gadów nie ma w okolicy - informuje rzecznik.

Pawłowski zwraca uwagę, że jeśli zauważymy na swojej drodze żmiję najlepiej jest ją po prostu ominąć. - Gdy mamy podejrzenie, że w okolicy znajdują się żmije, to na spacer najlepiej włożyć wysokie buty za kostki, skórzane, czy gumowe - wyjaśnia.

- Gdy ukąsi nas żmija, nie należy próbować wysysać, czy wyciskać jadu i zakładać opasek uciskowych, trzeba tylko zabezpieczyć miejsce ukąszenia, założyć delikatny opatrunek i udać się do najbliższego szpitala - mówi rzecznik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Twitter / WP / facebook

d2a4850

Podziel się opinią

Share

d2a4850

d2a4850
Więcej tematów