PolskaUwaga - upał może zabić!

Uwaga - upał może zabić!

Cały czas napływają do nas masy gorącego powietrza, które mogą wywołać burze i wzrost wilgotności powietrza. Nie możemy liczyć nawet na delikatne podmuchy chłodnego wiatru. Rekordowe upały mają potrwać do końca tego tygodnia. Specjaliści ostrzegają - upał może zabić! W taką pogodę, w grupie wysokiego ryzyka są przede wszystkim osoby starsze, chore oraz dzieci. Przewidywana temperatura maksymalna 34-37 st. C., minimalna 19-22 st. C.

Uwaga - upał może zabić!
Źródło zdjęć: © PAP

12.07.2010 | aktual.: 26.07.2012 22:57

Starszym osobom zaleca się, aby jak najwięcej czasu spędzały w chłodnych pomieszczeniach i unikały wychodzenia na ulicę w godz. od 11 do 15. Trzeba koniecznie pić trzy - cztery litry wody i nosić luźne ubrania. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się często chłodzić, trzeba robić częste przerwy w pracy. Chorzy na przewlekłe choroby muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków zaordynowanych przez lekarza.

Okna wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku. Okna należy otwierać w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza. Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Ostrożnie nad wodą!

Gdy żar leje się z nieba, wiele osób szuka także wytchnienia nad wodą. Policja apeluje jednak o rozwagę i zdrowy rozsądek. Od początku lipca w Polsce utonęły już 94 osoby. - Nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu, nie pływajmy się w miejscach niestrzeżonych i dostosowujmy się zaleceń ratowników - przestrzega Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci apelują, by pływać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, ze specjalnymi oznaczeniami, plażą i pod nadzorem ratownika. Nie wolno pływać w pobliżu śluz, spiętrzeń wód, w stawach hodowlanych. Do wody powinno się wchodzić stopniowo, by zapobiec ewentualnemu szokowi termicznemu. Nie należy pływać po obfitym posiłku i nie skakać na główkę w miejscach, których nie znamy, gdzie woda jest mętna lub może być płytko. Informacje dotyczące jakości wody w polskich kąpieliskach można znaleźć w specjalnym internetowym serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest on dostępny na stronie www.gis.gov.pl.

Nie pijmy alkoholu

Osoby pijące alkohol podczas upałów narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne i są problemem dla ratowników medycznych - podkreśla Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. - Picie alkoholu w czasie upałów, może prowadzić nawet do śmierci - ostrzega.

Zagrożenie w lasach

Z powodu tropikalnego upału, w lasach całej Lubelszczyzny obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki wynosi kilkanaście procent. Gdy wilgotność spadnie poniżej 10% można zakazać wstępu do lasu. Na razie przekroczony jest "próg palności", co oznacza duże zagrożenie pożarowe. Leśnicy przypominają, aby nie parkować samochodów na leśnych drogach. Taki pojazd może utrudnić dojazd na miejsce pożaru straży pożarnej.

Bóle głowy i apatia

Gorące i duszne powietrze może powodować intensywne pocenie się, znużenie, apatię, niską sprawność psychofizyczną.U wielu osób mogą występować także objawy spowolnienia reakcji, wzmożonej senności lub znużenia, a także niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego. W rejonie występowania burz u meteoropatów może pojawić się także drażliwość.

W pasie rozciągniętym od Mazur przez Mazowsze po Małopolskę umiarkowanemu stresowi gorąca towarzyszyć będzie parność dodatkowo obciążająca układ krążenia i drażniąco wpływająca na psychikę. Jedynie na południowym wschodzie, po parnej nocy przejściowa poprawa biotropii do obojętnej.

Poniedziałek

W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Tylko na południowym wschodzie miejscami wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego i tam po południu i wieczorem możliwe burze. Temperatura maksymalna od 27°C na krańcach południowo-wschodnich do 32°C w centrum, oraz do 36°C na krańcach zachodnich kraju. Wiatr słaby i umiarkowany przeważnie południowo-wschodni, w czasie burz porywisty, w porywach do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie małe, tylko na krańcach wschodnich i miejscami na zachodzie kraju umiarkowane. Na południowym wschodzie lokalnie możliwe przelotne opady, a na zachodzie burze. Temperatura minimalna od 16°C lokalnie na Podkarpaciu do 20°C w centrum i do 21°C na krańcach zachodnich kraju.

Wtorek

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, na zachodzie i wschodzie kraju wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów i burz. Temperatura maksymalna od 27, 29°C na zachodzie i południowym wschodzie kraju do 31, 34°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany południowy, na zachodzie skręcający na zachodni, w czasie burz porywisty, w porywach do 70 km/h. Jak zapowiadają meteorolodzy środa i czwartek będą także w całym kraju upalne.

Środa

Nadal napływać będzie gorąca, zwrotnikowa masa powietrza. Pozostaniemy w gorącej zwrotnikowej masie powietrza, tylko nad krańce zachodnie przejściowo napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza. W nocy Polska nadal będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie frontu atmosferycznego

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (313)