Uwaga na super atrakcyjne oferty pracy za granicą
Zwykle zaczyna się niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki. Pracodawca wydaje się być miłym człowiekiem, który chce dać nam szansę na spełnienie marzeń. Ale bądźmy czujni, nie dajmy się zwieść pozorom. Policjanci w 2007 r. zatrzymali 23 osoby podejrzewane o handel ludźmi. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje decyzje. Nie zawsze możemy uniknąć niebezpieczeństwa, ale często możemy zmniejszyć ryzyko.
02.08.2008 11:35
W dzisiejszych czasach ludzie stają się coraz bardziej mobilni. Poszukują lepszego miejsca do zamieszkania, lepszej pracy. Ta tendencja jest szczególnie zauważalna wśród ludzi młodych, ciekawych świata, z głową pełną planów i marzeń. Ale niestety nie brakuje też osób, które starają się to wykorzystywać do własnych celów, dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe za granicę lub podjęciu nowej, na pozór niezwykle atrakcyjnej pracy, należy się najpierw dobrze zastanowić.
Przede wszystkim nie dajmy się zwodzić obietnicom złotych gór. Każdego pracodawcę, a także pośredników, należy bardzo dokładnie sprawdzić. Nie zaszkodzi poprosić o referencje, które też warto sprawdzić. Cenną wskazówką może okazać się informacja, jaka jest średnia płaca za oferowaną nam pracę w danym kraju. Należy też zwrócić szczególną uwagę, na wszystkie dokumenty i umowy, które podpisujemy. Kiedy już zdecydujemy się na wyjazd, też należy się odpowiednio zabezpieczyć. Powinniśmy zabrać ze sobą kserokopie wszystkich dokumentów, a zwłaszcza paszportu. Tego dokumentu należy szczególnie pilnować, nie wolno go nikomu oddawać. Trzeba też pamiętać, aby zostawić rodzinie wszelkie informacje, które umożliwią odnalezienie osoby przebywającej za granicą, a więc adres zamieszkania i telefon kontaktowy, a także dane pracodawcy.
Handel ludźmi to szeroki i wieloaspektowy problem. Ofiarą można stać się poprzez podstęp, oszustwo, groźbę, użycie siły, wykorzystanie słabości czy odurzenie środkami chemicznymi. Potem tacy ludzie są zmuszani do nierządu, wykorzystuje się ich seksualnie, zmusza do popełniania przestępstw, żebractwa, a także do niewolniczej pracy ponad siły. Dlatego trzeba sobie uświadomić, że ofiarą handlarzy „ludzkim towarem” może stać się każdy z nas. Nie ma czegoś takiego jak grupa zwiększonego ryzyka, bo wszyscy znajdujemy się w tej grupie. Dlatego w każdej sytuacji musimy wykazywać się rozsądkiem i nie dać się nabrać na puste obietnice.