Utrzymać Niceę
Polska i Hiszpania opowiadają się za utrzymaniem uzgodnień nicejskich w przyszłej konstytucji unijnej - oświadczyli szefowie dyplomacji obu krajów Włodzimierz Cimoszewicz i Ana Palacio. Cimoszewicz towarzyszy prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu podczas jego oficjalnej wizyty w Hiszpanii.
W Nicei Polska wywalczyła dla siebie 27 głosów na 345 w przyszłej unijnej Radzie Ministrów, tyle samo, co Hiszpania i tylko o dwa głosy mniej niż m.in. Niemcy. W projekcie Traktatu Konstytucyjnego zaproponowanym przez Konwent Europejski przewiduje się zmianę systemu głosowania, niekorzystną dla Polski i Hiszpanii.
We wspólnym komunikacie ministrowie spraw zagranicznych obu tych krajów potwierdzili uznanie dla Konwentu Europejskiego, ale - jak zaznaczyli - z całą twardością przedstawiają swoje zastrzeżenia.
"Zgadzamy się z porozumieniami uzgodnionymi w Nicei. Traktat Nicejski był przygotowany w oparciu o 25 państw - starych i nowych członków Unii. Dlatego należy utrzymać zapisy nicejskie" - powiedziała Palacio.
Cimoszewicz pytany, czy możliwy jest jakiś kompromis w tej sprawie, odparł: "Każdy kompromis, który uwzględnia system nicejski, jest do zaakceptowania".