Trwa ładowanie...

Uszkodzenie stalowego elementu przyczyną katastrofy rakiety Falcon 9

Uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem spowodowało 28 czerwca katastrofę rakiety nośnej Falcon 9 - poinformowała firma SpaceX, dostarczająca zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Share
Amerykańska rakieta Falcon 9 wybuchła 2 minuty po starcie
Amerykańska rakieta Falcon 9 wybuchła 2 minuty po starcieŹródło: PAP
dohqpkb

- Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy - powiedział założyciel i prezes SpaceX, miliarder Elon Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

dohqpkb

- W przyszłości będziemy dokładnie sprawdzać każdy taki element - zapowiedział Musk. Poinformował, że kolejnego startu statku Dragon na ISS należy spodziewać się nie wcześniej niż we wrześniu.

Była to już trzecia w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na ISS. Pod koniec października, tuż po starcie z bazy Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus, należącym do firmy Orbital Sciences.

W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

NASA po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców korzysta z usług prywatnych firm - SpaceX i Orbital Sciences - którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

dohqpkb

Podziel się opinią

Share
dohqpkb
dohqpkb
Więcej tematów