ŚwiatUszkodzenie powłoki termicznej przyczyną tragedii Columbii?

Uszkodzenie powłoki termicznej przyczyną tragedii Columbii?

Uszkodzenie powłoki termicznej, a w wyniku tego uszkodzenie wewnętrznej struktury promu jest najbardziej prawdopodobną przyczyną rozpadu wahadłowca kosmicznego Columbia - uważa - inż. Jacek Nowicki, autor publikacji z dziedziny astronautyki.

Współautor wydanej w 1989 roku książki "Samoloty kosmiczne" zaznaczył, że od początku ten wykonany z płytek ceramicznych pancerz termiczny był kwestionowany jako odpowiedni dla statku kosmicznego. Płytki te - jak mówił - przypominają płytki glazury przyklejone do ściany, wewnątrz mają strukturę włóknistą.

"Jeśli powłoka zawiedzie jest jeszcze wewnętrzna warstwa izolacji, która chroni statek przed olbrzymią temperaturą rzędu kilku tysięcy stopni, która tworzy się w momencie wejścia statku kosmicznego w atmosferę ziemską. Jeżeli powłoka zostaje przerwana wówczas wewnętrzna struktura promu, która wykonana jest ze stopów aluminium nie jest już niczym chroniona i wtedy ta wysoka temperatura zaczyna bezpośrednio oddziaływać na aluminiową strukturę i wtedy to może podlegać dezintegracji, statek kosmiczny rozsypuje się na drobne części" - tłumaczył ekspert.

Nowicki dodał, że w przeciwieństwie do poprzedniej katastrofy wahadłowca "Challenger", który rozpadła się zaraz po starcie tym razem sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana i ciężko będzie ustalić dokładną przyczynę tragedii.(ck)

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)