Ustawa zastępująca CPE przyjęta
Parlament francuski przyjął ostatecznie nowe prawo, zastępujące ustawę o umowie o pierwszą pracę
(CPE), która była przyczyną dziesięciotygodniowego protestu
młodzieży.
Po izbie deputowanych, która przegłosowała nową ustawę w środę, w czwartek uczynił to senat. Obie izby parlamentu przegłosowały nową ustawę w rekordowym tempie, aby jak najszybciej odciąć się od CPE, jeszcze przed wielkanocnymi feriami parlamentarnymi, które rozpoczynają się w czwartek wieczorem.
Tekst, złożony przez prawicową większość, został zaakceptowany przez senat zaledwie w trzy dni po decyzji prezydenta Jacquesa Chiraca, by odciąć się od CPE i zastąpić go nową ustawą.
Ustawa ma zachęcać do zatrudniania młodzieży w trudnej sytuacji, zwłaszcza młodych ludzi bez kwalifikacji czy pochodzących z ubogich przedmieść. Wśród nich bezrobocie przekracza 20%. Według ocen rządowych realizacja tej ustawy będzie kosztować państwo 150 mln euro w 2006 r. i 300 mln euro w 2007 r.
Minister pracy Gurard Larcher ocenił, że przyjęcie nowego prawa umożliwi "powrót do normalności", po demonstracjach protestacyjnych, które wyprowadziły na ulice 1 - 3,5 mln ludzi.
W czasie konfliktu zablokowane było ponad 60 uniwersytetów i setki liceów. Powrót do normalności rozpoczął się w poniedziałek; w czwartek tylko w kilku uczelniach trwały jeszcze perturbacje.