Ustanowiono Nagrodę im. Jerzego Turowicza
W grudniu po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Jerzego Turowicza. Wyróżniane będą dzieła żyjących polskich twórców reprezentujące wartości, które były bliskie wieloletniemu redaktorowi naczelnemu "Tygodnika Powszechnego".
26.06.2013 | aktual.: 26.06.2013 09:01
Nagrodę ustanowiła Fundacja Jerzego Turowicza, która opiekuje się spuścizną Jerzego Turowicza, utrwala pamięć o nim i przypomina o ideach, które starał się zaszczepić, redagując pismo.
"Jerzy Turowicz poprzez swoje pismo i poprzez osobiste przyjaźnie łączył rozmaite, często odległe od siebie środowiska, budując między nimi trwałe mosty. Jego wszechstronne zainteresowania obejmowały praktycznie wszystkie dziedziny kultury. Stąd szeroko zakreślony program Nagrody" - podała Fundacja.
Nagrodę będzie mógł zdobyć autor "wybitnego i oryginalnego" dzieła literackiego, naukowego, plastycznego, muzycznego, teatralnego lub filmowego, które znajduje się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności.
Jak podkreśliła Fundacja dzieło to powinno reprezentować wartości bliskie Turowiczowi m.in. personalistyczne podejście do człowieka, oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie, tolerancję i dialog będące podstawą funkcjonowania społeczeństwa, sprzeciw wobec ksenofobii, a zwłaszcza antysemityzmu, rewidowanie utrwalonych stereotypów.
Wyróżniane będą dzieła opublikowane bądź zaprezentowane w ciągu dwóch lat poprzedzających rok jej przyznania. Nagrodę stanowią: statuetka oraz kwota pieniężna w wysokości ogłaszanej co roku przez zarząd Fundacji Jerzego Turowicza.
Kapitule nagrody przewodniczy dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" i prezes Fundacji Jerzego Turowicza Tomasz Fiałkowski, a zasiadają w niej: Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska , Marcin Król, Tomasz Cyz, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać członkowie kapituły, Zarząd i Rada Fundacji Jerzego Turowicza, redakcje "Tygodnika Powszechnego", "Znaku" i innych czasopism kulturalnych, związki twórcze oraz wcześniejsi laureaci.
W pierwszym etapie kapituła nominuje siedem dzieł, w drugim wyłoni spośród nich laureata. Wręczenie nagrody odbędzie się na początku grudnia, w 101. rocznicę urodzin jej patrona.
Jerzy Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" od 1945 r. do śmierci w 1999 r., z przerwą w latach 1953-1956, gdy odmówił publikacji nekrologu po śmierci Stalina. Turowicz był zaangażowany w nurt odnowy Kościoła, związany z II Soborem Watykańskim. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 27 stycznia 1999 r. Został pochowany na cmentarzu w podkrakowskim Tyńcu.