ŚwiatUSA zgadzają się na porozumienie z Koreą Płn.

USA zgadzają się na porozumienie z Koreą Płn.

Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na porozumienie w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej, osiągnięte w czasie trwających w ubiegłym tygodniu rokowań sześciostronnych - poinformował rzecznik
amerykańskiego Departamentu Stanu Sean McCormack.

Powiadomiliśmy rząd chiński o naszej zgodzie w sprawie projektu oświadczenia - mówił McCormack na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Przestudiowaliśmy go, sprawdziliśmy, przekazaliśmy naszą zgodę Chińczykom. Nie mogę jednak mówić o statusie pozostałych krajów - dodał.

Amerykański specjalny wysłannik ds. północnokoreańskich Christopher Hill powiedział, że spodziewa się, że Chiny w ciągu jednego-dwóch dni wydadzą wspólne oświadczenie z rokowań sześciostronnych.

Podczas rozmowy z dziennikarzami wyraził też nadzieję, że do końca roku będzie wiadomo, jak wiele materiału rozszczepialnego wyprodukowała Korea Północna.

Od czwartku do niedzieli w Pekinie toczyła się kolejna runda rokowań poświęconych likwidacji programu atomowego KRLD. W rokowaniach uczestniczyły oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja.

Prowadzone od dwóch lat rozmowy dopiero w lutym przyniosły pierwsze konkretne rezultaty. Zgodnie z porozumieniem podpisanym w Pekinie 13 lutego Korea Północna zgodziła się na zamrożenie prac w swych instalacjach jądrowych i przekazanie informacji na temat swego programu w zamian za 950 tys. ton paliw bądź ekwiwalent pieniężny takich dostaw.

Główny północnokoreański wysłannik na rokowania w sprawie likwidacji programu atomowego Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Kye Gwan ujawnił, iż omawiany obecnie projekt porozumienia obejmuje usunięcie Korei Północnej z amerykańskiej listy państw i organizacji popierających terroryzm.

Według pekińskich źródeł dyplomatycznych, w czasie ubiegłotygodniowej rundy rokowań ustalono też harmonogram demontażu północnokoreańskiego programu atomowego. Miałoby to nastąpić jeszcze przed końcem obecnego roku - twierdzą te źródła.

Z informacji tych wynika, że na mocy wstępnego porozumienia Korea Płn. zdemontuje trzy instalacje w kompleksie nuklearnym w Jongbion oraz przedstawi swoje programy nuklearne, w tym program wzbogacania uranu, do końca bieżącego roku. Trzy instalacje to 5-megawatowy reaktor atomowy, zdolny uzyskać pluton z paliwa nuklearnego wykorzystywanego w reaktorze, zakład do wytwarzania paliwa i laboratorium badawcze.

Porozumienie ma zawierać też "szczegółowe procedury i metody" demontażu obiektów, który przeprowadzą eksperci z sześciu krajów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)