Trwa ładowanie...

USA wystąpią o ekstradycję wiceprezes firmy Huawei. Kanada została już poinformowana

USA zapowiedziały, że wystąpią z wnioskiem formalnym o ekstradycję Meng Wanzhou, dyrektor finansowej i wiceprezes firmy Huawei. Rząd Kanady został już o tym poinformowany.

Share
USA wystąpią o ekstradycję wiceprezes firmy Huawei. Kanada została już poinformowana
Źródło: Getty Images
d15buyv

USA: Wiceprezes Huawei czeka na ekstradycję

Ekstradycja wiceprezes Huawei to pokłosie zarzutów o naruszenie przez nią sankcji USA wobec Iranu. 1 grudnia 2018 roku Meng Wanzhou została zatrzymana na wniosek USA na lotnisku w Vancouver w Kanadzie. Teraz oczekuje na zakończenie procesu ekstradycji do USA. Wiceprezes chińskiej korporacji grozi kara wieloletniego pozbawienia wolności.

W styczniu 2019 roku w Polsce aresztowany został inny pracownik Huawei, który jest podejrzany o działania szpiegowskie na szkodę państwa.

USA: Huawei oskarżony o współpracę z chińskim rządem. Odpiera zarzuty, ekstradycji nie komentuje

Firma Huawei jest podejrzewana o współpracę i niejawne związki z chińskim rządem. Kraje zachodnie i azjatyckie obawiają się, że przedsiębiorstwo wykorzysta swój udział w projektach np. budowy infrastruktury łączności 5G do prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz Chin. Huawei zaprzecza stawianym zarzutom.

d15buyv

David MacNaughton, ambasador Kanady w Stanach Zjednoczonych, nie określił, kiedy formalny wniosek o ekstradycję zostanie złożony. Termin na złożenie wniosku mija 30 stycznia. Firma Huawei nie chce komentować toczących się postępowań prawnych.

Chiński koncern Huawei czerpie największe zyski ze sprzedaży technologii telekomunikacyjnych. Firma spodziewa się, że przychody za rok 2018 wyniosą 100 miliardów dolarów.

d15buyv

Podziel się opinią

Share
d15buyv
d15buyv
Więcej tematów