USA też trzymają w więzieniach dziennikarzy
USA trzymają w więzieniach pięciu
dziennikarzy i pod względem liczby aresztowanych przedstawicieli
tego zawodu zajmują 6 miejsce na świecie, ex equo z Birmą - wynika
z raportu Komitetu Obrony Dziennikarzy (CPJ).
Więzieni dziennikarze to czterej Irakijczycy przetrzymywani w aresztach w Iraku i kamerzysta sudański pracujący dla arabskiej telewizji Al-Dżazira, osadzony w bazie amerykańskiej Guantanamo na Kubie, gdzie trzyma się podejrzanych o terroryzm.
CPJ przeprowadził badania, na których oparł raport, tylko jednegojednego dnia - 1. grudnia - dlatego nie uwzględnia on np. amerykańskiej dziennikarki Judith Miller z "New York Timesa", która w lecie tego roku przesiedziała w więzieniu 85 dni za odmowę ujawnienia źródeł, ale została już zwolniona.
Krajem, który więzi najwięcej dziennikarzy, są Chiny - w dniu badania przetrzymywano ich tam 32. Większość aresztowano za publikowanie informacji "stanowiących tajemnicę państwową", czyli niewygodnych dla władz komunistycznych.
Na drugim miejscu znalazła się Kuba, gdzie więziono 24 dziennikarzy, a następnie Erytrea (15), Etiopia (13) i Uzbekistan (6). W sumie, jak ustalił Komitet, 1 grudnia na całym świecie przetrzymywano pod kluczem 125 dziennikarzy, wliczając w to fotoreporterów i kamerzystów telewizji.