Trwa ładowanie...

USA: Senat uznał Wielki Głód za ludobójstwo

Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie poinformowała, że Senat USA uznał Wielki Głód z lat 1932-1933 za ludobójstwo. Decyzja ta jest pierwszym w historii aktem prawnym Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

USA: Senat uznał Wielki Głód za ludobójstwoŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d2vn9jb
d2vn9jb

Informację Ambasada podała za pośrednictwem swojego Facebooka. Senatorzy byli w tej sprawie jednomyślni. Potępili systematyczne łamanie praw człowieka przez sowieckie rządy, w tym prawa do samookreślenia i wolności słowa.

"Senatorowie przekazali wyrazy współczucia ofiarom i ludziom, którzy przeżyli Wielki Głód oraz ich rodzinom, a także zaapelowali o rozpowszechnianie informacji o tej zbrodni, żeby uświadomić światu, iż została ona wywołana w sposób sztuczny" - czytamy w poście.

Ambasada podkreśla też dołączenie wniosków Komisji Rządowej USA z 22 kwietnia 1988 roku w sprawie Głodu na Ukrainie. Mówiły one o tym, że "Stalin i jego otoczenie dokonali w latach 1932-33 zbrodni ludobójstwa na narodzie ukraińskim".

Podobny projekt rezolucji został zatwierdzony przez komisję zagraniczną Izby Reprezentantów i czeka teraz na rozpatrzenie.

d2vn9jb

Ukraina przeżyła trzy fazy głodu - pierwszy w latach 1921-1923, drugi w latach 1932-1933 i trzeci w latach 1946-1947. Ten z lat 30. uznaje się za najbardziej tragiczny i nadano mu tytuł Wielkiego Głodu. Łącznie zginęło wówczas nawet 10 milionów ludzi (dziennie średnio 25 tysięcy), głównie z rejonów centralnej i wschodniej Ukrainy. Dochodziło też do przypadków kanibalizmu.

Klęska spowodowana była polityką ZSRR, mianowicie przymusową kolektywizacją rolnictwa i bezwzględną egzekucją narzuconych chłopom obowiązkowych dostaw zboża, które przekraczały możliwości produkcyjne wsi. Historycy uważają, że głód był wywołany sztucznie.

Polska uznała Wielki Głód za ludobójstwo w 2006 roku.

d2vn9jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn9jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj