Trwa ładowanie...
d3jbzwq

USA: sąd apelacyjny uchylił wyrok w sprawie katolickiego księdza Williama Lynna

Sąd apelacyjny w amerykańskim stanie Pensylwania uchylił w czwartek wyrok więzienia wydany w sprawie księdza Williama Lynna. Duchowny został w 2012 roku uznany za winnego ukrywania przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci dokonywanych przez księży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA: sąd apelacyjny uchylił wyrok w sprawie katolickiego księdza Williama Lynna
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d3jbzwq

Ksiądz prałat Lynn był pierwszym duchownym w Stanach Zjednoczonych skazanym za ukrywanie pedofilii w Kościele katolickim. W lipcu 2012 roku sąd w Filadelfii wymierzył mu karę od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności.

Sąd apelacyjny stanu Pensylwania po ponownym zbadaniu sprawy odrzucił dowody przedstawione wcześniej przez prokuraturę. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że "dowody były niewystarczające, aby udowodnić, że (Lynn) działał z zamiarem promowania lub ukrywania przestępstwa".

Ksiądz Lynn "przebywał w więzieniu przez 18 miesięcy za przestępstwo, którego nie popełnił i nie mógł popełnić w świetle prawa (...) To wręcz nieprawdopodobne, co spotkało tego człowieka" - powiedział prawnik duchownego Thomas Bergstrom, cytowany przez agencję Associated Press.

d3jbzwq

Przedstawiciele prałata Lynna zapowiadają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby doprowadzić do jego zwolnienia ze stanowego więzienia jeszcze w czwartek. Ich zdaniem skazano bowiem niewinnego człowieka.

Prokuratura: odwołamy się od tej decyzji

Niemniej, prokuratura z Filadelfii zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu apelacyjnego. - Ponieważ będziemy apelować wyrok nadal obowiązuje, a oskarżony, zgodnie z prawem, nie może być wypuszczony aż do momentu zakończenia tego procesu - powiedział prokurator Seth Williams.

62-letni ksiądz Lynn był do 2004 roku sekretarzem ds. kleru w archidiecezji w Filadelfii. Zajmował się tam skargami na księży podejrzanych o pedofilię.

W czerwcu 2012 roku sąd uznał go za winnego przestępczego narażenia na niebezpieczeństwo dzieci w związku z tym, jak potraktował przypadek byłego księdza Edwarda Avery'ego, skazanego wcześniej na karę pięć lat więzienia za napaść seksualną na ministranta.

d3jbzwq

Podziel się opinią

Share
d3jbzwq
d3jbzwq
Więcej tematów