Trwa ładowanie...

USA przywróci karę śmierci w więzieniach federalnych. Planuje pięć egzekucji

Prokurator generalny USA poinformował, że rząd federalny przywróci karę śmierci w więzieniach federalnych po niemal 20 latach. William Barr chce dokonania pięciu egzekucji, które miałby zostać wykonane na więźniach skazanych za morderstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Share
USA przywróci karę śmierci w więzieniach federalnych. Planuje pięć egzekucji
Źródło: PAP, fot: Robert Ghement
d27xgo2

"Kara śmierci jest przewidziana przez Kongres Stanów Zjednoczonych i podpisana przez prezydenta. Departament Sprawiedliwości przestrzega praworządności. Jesteśmy to winni ofiarom i ich rodzinom, aby wykonywać wyroki nałożone przez nasz wymiar sprawiedliwości" - napisał w oświadczeniu prokurator generalny USA William Barr. Obecnie w celi śmierci przebywa 62 więźniów. Liczba wzrosła dwukrotnie od 2003 r.

Donald Trump chce, aby egzekucje były stosowane głównie na przestępcach skazanych za handel narkotykami czy masowymi strzelcami - podaje portal cnn.com. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z przywrócenia kary śmierci w więzieniach federalnych. Niektórzy argumentują, że rząd federalny powinien dążyć do zakończenia tej "brutalnej i okrutnej praktyki".

Zaplanowano już kary śmierci dla pięciu więźniów, skazanych za morderstwa ze szczególnym okrucieństwem i przestępstwa seksualne. Odbędą się w zakładzie karnym w Terre Haute w stanie Indiana. Więźniowie wykorzystali już wszystkie możliwe środki odwoławcze. Pierwsza egzekucja jest zaplanowana na 9 grudnia 2019 r., jednak eksperci mają wątpliwości czy dojdzie do niej tak szybko.

d27xgo2

Wszyscy skazani mają otrzymać śmiertelny zastrzyk przy użyciu jednej substancji - pentobarbitalu. W maju pod kierownictwem Barra zaktualizowane zostały przepisy, które czekają na przyjęcie. Wcześniej używano trzech środków, które zmieszane w nieodpowiednich proporcjach sprawiały ogromny ból skazańcom. To doprowadziło do zawieszenia przepisów.

Zobacz także: Donald Trump przyjdzie do Warszawy. Wicepremier zabiera głos ws. zaproszenia Putina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d27xgo2

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27xgo2
d27xgo2
Więcej tematów