Trwa ładowanie...
d2pgcl5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kryzys

USA: Podatnicy nie powinni płacić za premie bankierów

Pełnomocnik administracji prezydenta USA Baracka Obamy ds. kryzysu finansowego skrytykował wysokie premie wypłacane szefom banków, które uratowano dzięki pomocy z budżetu państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA: Podatnicy nie powinni płacić za premie bankierów
(AFP)
d2pgcl5

Pełnomocnik Kenneth Feinberg określił premie jako niewłaściwe, ale nie powiedział, że są one "niezgodne z interesem publicznym", przez co dał do zrozumienia, że rząd nie będzie się domagał ich zwrotu.

W swoim raporcie ogłoszonym w piątek Feinberg wymienił 17 instytucji finansowych, które w okresie kryzysu 2008 r. otrzymały pomoc od państwa, a potem wypłaciły swoim menedżerom premie w łącznej wysokości 1,6 miliarda dolarów.

Feinberg, nadzorujący sposób wykorzystania przez banki pomocy z funduszu TARP - na wykupienie od nich tzw. toksycznych aktywów - zwrócił się tylko do ich rad nadzorczych, aby wprowadziły mechanizmy umożliwiające im wstrzymanie wypłat premii w czasie następnego kryzysu.

d2pgcl5

Kryzys w 2008 r., który doprowadził do światowej recesji, został spowodowany nieodpowiedzialnymi poczynaniami bankierów, którzy dokonywali nadmiernie ryzykownych transakcji, m.in. tak skomplikowanymi instrumentami finansowymi jak derywaty.

Jak powiedział Feinberg, banki odpowiedziały mu, że "rozważą" jego propozycję.

d2pgcl5

Podziel się opinią

Share

d2pgcl5

d2pgcl5
Więcej tematów