Trwa ładowanie...
Barack Obama
28-09-2016 01:24

USA: Obama mianował pierwszego po ponad 50 latach ambasadora na Kubie

• Prezydent Barack Obama mianował ambasadora na Kubie
• Ambasadorem mianowano zawodowego dyplomatę Jeffreya Delaurentisa
• To pierwszy po 55 latach ambasador USA na Kubie
• Nominacja spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem Republikanów w Kongresie

Share
USA: Obama mianował pierwszego po ponad 50 latach ambasadora na KubieŹródło: PAP/EPA, fot: KEVIN DIETSCH
dbwxwrb

DeLaurentis był najwyższym rangą dyplomatą w ambasadzie USA w Hawanie po przywróceniu stosunków dyplomatycznych między USA i Kubą w ub. roku.

Reuter ocenia, że nominacja jest oznaką, iż Obama, przed odejściem z urzędu w styczniu przyszłego roku, zamierza uczynić wszystko co możliwe aby znormalizować stosunki z Kubą.

Przedstawiając DeLaurentisa, prezydent podkreślił, że odegrał on kluczową rolę w normalizacji stosunków między Waszyngtonem i Hawaną.

dbwxwrb

Nominacja musi być jednak zatwierdzona przez kontrolowany przez Republikanów Senat, co - zdaniem analityków - będzie bardzo trudne z uwagi na zbliżające się wybory i sprzeciw części republikańskich kongresmenów przeciwko normalizacji stosunków z rządzoną przez komunistów Kubą. Przeciwni temu są m. in. senatorzy Marco Rubio z Florydy i Ted Cruz z Teksasu.

Obama odwiedził Kubę w marcu br. i od tego czasu Waszyngton znacznie złagodził ograniczenia w podróży na Kubę. Jednak nadal obowiązuje amerykańskie embargo handlowe, co stanowi stały powód do zadrażnień w stosunkach dwustronnych. Embargo może znieść jedynie kontrolowany przez Republikanów Kongres. Nie oczekuje się aby nastąpiło to szybko.

dbwxwrb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbwxwrb
Więcej tematów