Trwa ładowanie...

USA nie zrezygnują z min przeciwpiechotnych

Wbrew oczekiwaniom organizacji działających na rzecz praw człowieka, administracja prezydenta USA Baracka Obamy podtrzymała decyzję poprzednich amerykańskich władz, aby nie przystępować do międzynarodowej konwencji zakazującej używania min przeciwpiechotnych.
Share
USA nie zrezygnują z min przeciwpiechotnych
Źródło: AFP
d3oxpey

- Zadecydowaliśmy, że nasza dotychczasowa polityka w sprawie min przeciwpiechotnych pozostanie w mocy - powiadomił rzecznik Departamentu Skarbu Ian Kelly.

Jak wyjaśnił, Waszyngton doszedł do wniosku, że przystąpienie do konwencji mogłoby mu uniemożliwić wypełnienie zobowiązań wobec sojuszników.

Rzecznik zapowiedział jednak, że USA wyślą grupę obserwatorów na konferencję rewizyjną dotyczącą konwencji, która odbędzie się w Kolumbii. Jak zauważa agencja Reutera, Waszyngton wyśle taką delegację po raz pierwszy.

d3oxpey

Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu, zwana też traktatem ottawskim, została opracowana w 1997 r. z inicjatywy Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL). W życie weszła dwa lata później. Obecnie jej sygnatariuszami jest 156 państw.

Traktatu ottawskiego oprócz USA nie podpisały dotąd m.in. Birma, Chiny, Indie, Izrael, Pakistan i Rosja. Kilka państw, w tym Polska, podpisało dokument, lecz go nie ratyfikowało.

Jak jednak podkreślił Steve Goose, zajmujący się tematyką zbrojeniową w organizacji Human Rights Watch, USA w zasadzie przestrzegają postanowień traktatu ottawskiego. Po raz ostatni użyły miny przeciwpiechotnej podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., zaś produkcji tego typu broni zaprzestały w 1997 r. Mimo to, Waszyngton posiada obecnie około 10 mln takich min i teoretycznie ma prawo do ich wykorzystania.

Jak podała w listopadowym raporcie ICBL, od 1999 r. zniszczonych zostało 2,2 mln min przeciwpiechotnych, 250 tys. min przeciwpancernych oraz 17 mln innych ładunków wybuchowych pozostałych po wojnach.

Mimo to, na miny takie wciąż można się natknąć w ponad 70 krajach. W ubiegłym roku wskutek ich eksplozji zginęło co najmniej 1266 osób, zaś 3891 zostało rannych.

d3oxpey

Podziel się opinią

Share
d3oxpey
d3oxpey
Więcej tematów