Trwa ładowanie...
d4b2oi5
22-09-2014 04:15

USA liczą na szybkie podpisanie paktu o bezpieczeństwie z Afganistanem

Stany Zjednoczone wyraziły nadzieję, że do końca września br. zostanie podpisany dwustronny amerykańsko-afgański pakt o bezpieczeństwie. Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem w Afganistanie kryzysu wyborczego.

d4b2oi5
d4b2oi5

Amerykański sekretarz stanu John Kerry z zadowoleniem przyjął zakończenie kryzysu wyborczego w Afganistanie, który był spowodowany ponownym liczeniem głosów oddanych w wyborach prezydenckich, co pogłębiało destabilizację kraju. Kerry podkreślił, że "daje to ogromną szansę na postęp w Afganistanie".

Niezależna Komisja Wyborcza ogłosiła byłego ministra finansów Aszrafa Ghaniego prezydentem elektem Afganistanu. Przewodniczący Niezależnej Komisji Wyborczej Ahmad Jusuf Nuristani przyznał, że w procesie wyborczym doszło do poważnych nieprawidłowości i dodał, że ponowne przeliczenie głosów pod kontrolą ONZ nie było w stanie wszystkich ich wykryć.

Wstępne rezultaty drugiej tury ogłoszone w lipcu dawały zwycięstwo Ghaniemu (56 proc.), ale zakwestionował je jego rywal, były minister spraw zagranicznych Abdullah Abdullah.

Obaj kandydaci przed wyborami zapowiadali, że w przypadku zwycięstwa podpiszą z USA pakt o bezpieczeństwie.

d4b2oi5

Zaprzysiężenie Ghaniego ma się odbyć w ciągu tygodnia. Jego przedstawiciel poinformował, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostania w Afganistanie blisko 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA mają się wycofać z Afganistanu do końca roku.

Zgodnie z podpisanym wcześniej w niedzielę porozumieniem o podziale władzy były szef MSZ Afganistanu i konkurent Ghaniego w wyborach Abdullah Abdullah zostanie "szefem władzy wykonawczej", bądź owego szefa mianuje. Abdullah i Ghani obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej.

d4b2oi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b2oi5
Więcej tematów