Trwa ładowanie...
d3u6h8f
d3u6h8f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA liczą na szybkie podpisanie paktu o bezpieczeństwie z Afganistanem

Stany Zjednoczone wyraziły nadzieję, że do końca września br. zostanie podpisany dwustronny amerykańsko-afgański pakt o bezpieczeństwie. Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem w Afganistanie kryzysu wyborczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3u6h8f

Amerykański sekretarz stanu John Kerry z zadowoleniem przyjął zakończenie kryzysu wyborczego w Afganistanie, który był spowodowany ponownym liczeniem głosów oddanych w wyborach prezydenckich, co pogłębiało destabilizację kraju. Kerry podkreślił, że "daje to ogromną szansę na postęp w Afganistanie".

Niezależna Komisja Wyborcza ogłosiła byłego ministra finansów Aszrafa Ghaniego prezydentem elektem Afganistanu. Przewodniczący Niezależnej Komisji Wyborczej Ahmad Jusuf Nuristani przyznał, że w procesie wyborczym doszło do poważnych nieprawidłowości i dodał, że ponowne przeliczenie głosów pod kontrolą ONZ nie było w stanie wszystkich ich wykryć.

Wstępne rezultaty drugiej tury ogłoszone w lipcu dawały zwycięstwo Ghaniemu (56 proc.), ale zakwestionował je jego rywal, były minister spraw zagranicznych Abdullah Abdullah.

d3u6h8f

Obaj kandydaci przed wyborami zapowiadali, że w przypadku zwycięstwa podpiszą z USA pakt o bezpieczeństwie.

Zaprzysiężenie Ghaniego ma się odbyć w ciągu tygodnia. Jego przedstawiciel poinformował, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostania w Afganistanie blisko 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA mają się wycofać z Afganistanu do końca roku.

Zgodnie z podpisanym wcześniej w niedzielę porozumieniem o podziale władzy były szef MSZ Afganistanu i konkurent Ghaniego w wyborach Abdullah Abdullah zostanie "szefem władzy wykonawczej", bądź owego szefa mianuje. Abdullah i Ghani obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej.

d3u6h8f

Podziel się opinią

Share

d3u6h8f

d3u6h8f
Więcej tematów