Trwa ładowanie...
d1ff52z

USA: Kofi Annan odznaczony Medalem Wolności

Kofi Annan (AFP)
Kofi Annan, który kilka dni temu został jednomyślnie wybrany na drugą kadencję sekretarza generalnego ONZ, otrzymał w środę w Filadelfii w USA prestiżowy Medal Wolności, przyznawany z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości.

d1ff52z
d1ff52z

Ustanowioną w 1988 roku nagrodę jako pierwszy dostał Lech Wałęsa (w 1989 roku). Medalem Wolności wyróżnia się osoby lub organizacje, które swoimi działaniami reprezentują ideały będące fundamentem Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Razem z medalem przyznawana jest nagroda 100 tys. dolarów. Obok Wałęsy otrzymali ją m.in. były amerykański prezydent Jimmi Carter, organizacja Lekarze bez Granic, sieć telewizyjna CNN, Vaclav Havel i Nelson Mandela.

Podczas uroczystości Kofi Annan podkreślił, że wolność jest bardzo cenną wartością naszych czasów. Tam, gdzie jest życie, tam jest pragnienie wolności, niezależnie od wiary, koloru skóry czy państwa - powiedział. W uzasadnieniu przyznania w tym roku nagrody sekretarzowi ONZ, kapituła podkreślił moralne przywództwo jakie sprawuje Kofi Annana na świecie, wkład w globalizację i sprawiedliwość społeczną.

Sekretarz generalny ONZ chce przeznaczyć nagrodę pieniężną na fundusz walki z AIDS. Uroczystość odbyła się w tym samym miejscu, gdzie 225 lat temu proklamowano Deklarację Niepodległości. (and)

d1ff52z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ff52z
Więcej tematów