Trwa ładowanie...

USA. Joe Biden o decyzji ws. impeachmentu Trumpa

USA. "Jeśli nawet końcowe głosowanie nie doprowadziło do wydania werdyktu uznającego winę, istota oskarżenia nie może być przedmiotem sporu" - napisał prezydent USA Joe Biden.
Share
USA. Joe Biden decyzji ws. impeachmentu Trumpa
USA. Joe Biden decyzji ws. impeachmentu TrumpaŹródło: NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto
d43gc2h

"Nawet ci senatorowie, którzy głosowali przeciwko wydaniu werdyktu skazującego, jak np. lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell, uważają, że Donald Trump jest winny jaskrawego naruszenia swoich obowiązków i ponosi moralną odpowiedzialność za to co sprowokował - przemoc, która wyraziła się atakiem na Kapitol" - głosi oświadczenie Joe Bidena wydane po decyzji Senatu, który wsobotę zagłosował przeciw impeachmentowi byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Biden ocenił też, że był to "smutny rozdział historii" USA, który przypomina, że "demokracja jest krucha i że musi być stale broniona".

Podkreślił, że wszyscy Amerykanie, a zwłaszcza ich przywódcy "mają obowiązek bronić prawdy i zwalczać kłamstwo".

d43gc2h

Zobacz też: Zakopane. Takich tłumów nie było tu od dawna. Jedna rzecz niezwykle martwi

"W ten sposób zakończymy tę wojnę i uzdrowimy duszę naszego narodu. Przemoc i ekstremizm nie mają miejsca w Ameryce" - oświadczył Joe Biden.

Wcześniej na decyzję Senatu zareagował sam zainteresowany. W oświadczeniu Donald Trump podziękował m.in. swoim prawnikom za "obronę prawdy".

d43gc2h

"Nasz historyczny, patriotyczny i piękny ruch, by ponownie uczynić Amerykę wielką, dopiero się rozpoczął. W nadchodzących miesiącach mam wiele wam do przekazania" - stwierdził Donald Trump.

Decyzją Senatu Donald Trump został uniewinniony. 57 senatorów było za skazaniem. 43 zagłosowało inaczej. 7 Republikanów (Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse, Pat Toomey) zagłosowało tak jak Demokraci, jednak to nie było wystarczające, by skazać Trumpa. Potrzebnych było 2/3 głosów w 100-mandatowym Senacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43gc2h

Podziel się opinią

Share
d43gc2h
d43gc2h
Więcej tematów