ŚwiatUSA i Japonia odrzucają żądania Korei Płn.

USA i Japonia odrzucają żądania Korei Płn.

Stany Zjednoczone odrzuciły
sformułowane przez MSZ Korei Płn. żądanie dostarczenia
KRLD przeznaczonych do celów cywilnych reaktorów atomowych na
lekką wodę w zamian za rezygnację Phenianu z broni jądrowej.

Przedstawiciele rządu amerykańskiego ocenili, że żądanie to jest niezgodne z zawartym w poniedziałek porozumieniem, wynegocjowanym w ramach prowadzonych od dwóch lat sześciostronnych negocjacji na temat północnokoreańskiego programu atomowego.

Japonia również odrzuciła żądanie Korei Płn. dostarczenia KRLD przeznaczonych do celów cywilnych reaktorów atomowych w zamian za rezygnację Phenianu z broni jądrowej.

Japoński minister spraw zagranicznych Nobutaka Machimura uznał te żądania za "nie do przyjęcia" - podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Z kolei przedstawiciele rządu Korei Płd. oświadczyli, że północnokoreańskich żądań można się było spodziewać i że nie niszczą one poniedziałkowego porozumienia.

Korea Płn. ogłosiła we wtorek, że nie zrezygnuje ze swej broni jądrowej dopóki nie otrzyma z zagranicy reaktorów atomowych, które będzie wykorzystywać do celów cywilnych.

Oświadczenie w tej sprawie przedstawił północnokoreański MSZ. Jego rzecznik stwierdził, że Stany Zjednoczone muszą potwierdzić prawo Phenianu do posiadania cywilnego programu nuklearnego, dostarczając Korei Północnej możliwie jak najszybciej reaktory na lekką wodę. Tylko wtedy Phenian powróci do przestrzegania układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - podkreślono.

Żądanie to wysunięte zostało w dzień po osiągnięciu porozumienia w ramach sześciostronnych rokowań, prowadzonych w Pekinie na temat północnokoreańskiego programu atomowego. Jego uczestnicy podpisali w poniedziałek komunikat, zaproponowany przez stronę chińską. Wielu obserwatorów uznało porozumienie za przełomowe, a władzu USA, w tym sam prezydent George W.Bush, wyraziły zadowolenie z jego osiągnięcia.

Główne punkty porozumienia, kończącego dwa lata rokowań z udziałem obu państw koreańskich, USA, Chin, Rosji i Japonii, mają obejmować zobowiązanie Phenianu do rezygnacji z wojskowych programów atomowych, przy warunkowym zachowaniu prawa do cywilnego wykorzystywania energii atomowej. W zamian pozostałe strony zobowiązały się do udzielenia KRLD pomocy w dziedzinie energetyki.

Dotychczasowe relacje z rozmów nie mówiły jednak, iż chodzi o energetykę atomową, a raczej, że chodzi o dostawy ropy czy gazu z krajów sąsiednich.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)