ŚwiatUSA: Halloween po tragedii

USA: Halloween po tragedii

Po 11 września w Internecie pojawiły się informacje, że w Halloween zaatakowany zostanie jeden z wielu amerykańskich domów handlowych. Ludzie, którzy wyśledzili źródło tej plotki twierdzą, że to mistyfikacja. Amerykanów to jednak nie uspokaja.

Halloween to zwykle czas świętowania, kiedy to dzieci w każdym wieku przebierają się w upiorne kostiumy i chodzą od drzwi do drzwi, mówiąc "cukierek albo psikus". Tym razem jednak okres ten upłynie w strachu, niepewności i smutku z powodu tragedii z 11 września.

W całych Stanach Zjednoczonych wiele domów handlowych odwołało uroczystości związane z Halloween po raz pierwszy w ostatniej dekadzie. Managerowie z centrum handlowego Stanford w Palo Alto w Kalifornii postanowili odwołać tradycyjne już "Polowanie w Halloween", uroczystość przypominającą karnawałową zabawę, która ściąga do centrum ponad 10 tys. przebranych dzieci.

_ Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia oraz na nastroje panujące w kraju uznaliśmy, że ten rok nie jest najlepszym, aby urządzać tego typu zabawy_ - powiedziała rzeczniczka prasowa centrum handlowego Robyn Urvinitka. To nic takiego, po prostu chcieliśmy być wrażliwi na obecne odczucia społeczeństwa - dodała.

Kostiumy także się zmieniają. Sklepy zgłaszają rosnące zainteresowanie kostiumami strażaków i policjantów oraz maskami burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulianiego. Kostium Statui Wolności zaczął także cieszyć się zainteresowaniem klientów, tak jak i kostiumy przypominające te noszone w skażonych strefach przez ratowników.

Upiorne i krwawe duchy są zdecydowanie mniej widoczne niż w poprzednich latach, a krwawe horrory, które zawsze były tak popularne w tym okresie, teraz nie budzą już takiego zainteresowania.

Oczywiście są wyjątki - powodzeniem cieszy się np. kukła Osamy bin Ladena. Jeden z nawiedzonych domów na Florydzie stara się zwabić odwiedzających wystawiając egzekucję terrorysty. Scenka przedstawia agenta FBI, chwytającego i bijącego przywódcę talibów, a następnie rzucającego go na krzesło elektryczne. Następnie agent włącza prąd i w tym momencie podłoga zaczyna drżeć, a iskry sypią się dookoła.

Każdego roku mamy jakąś egzekucję - mówi organizator Lisa Douglass. W tym roku chcieliśmy zabić kogoś, kogo wszyscy nienawidzą.

Eksperci twierdzą, że są to naturalne zmiany, których można się spodziewać w Halloween. Podczas Halloween uznajemy każde zło na świecie i dajemy mu jakieś konkretne miejsce w naszym życiu. To jest najbezpieczniejszy czas, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami - mówi Jack Santino, profesor zajmujący się badaniem zjawisk społecznych.

Ale świeże jeszcze wspomnienie ataku z 11 września oraz przypadki zachorowania na wąglika niszczą to poczucie bezpieczeństwa. To jest zbyt prawdziwe - mówi Santino. To za bardzo wpływa na naszą wyobraźnię.

Wydarzenia z Nowego Jorku i Waszyngtonu wpłynęły także na tradycyjny sposób świętowania Halloween. Wielu rodziców boi się pozwolić swoim pociechom, aby te przyjmowały słodycze od obcych. Dorośli obawiają się, że niezidentyfikowani terroryści mogliby zatruć słodycze.

Wielu rodziców zdecydowało się na urządzenie sąsiedzkich zabaw Halloween oraz tras, na których znają każdego, kto będzie dawał ich dzieciom słodycze.

Cóż, gdy te straszne rzeczy zaczęły się dziać zrozumiałam, że terroryzm nie skończy się tak łatwo - mówi Jennifer Lisi, mieszkanka San Francisco. Nie wiem, czy jestem fatalistką, czy też tylko pesymistką, ale jeśli terroryści mogą włożyć truciznę do listu, dlaczego by nie mogli włożyć jej do cukierków?

Eksperci od terroryzmu mówią, że nie ma żadnego realnego powodu, aby przypuszczać, iż ktoś miałby zatruć amerykańskie zapasy cukierków. Halloween jest jedynym naszym świętem, kiedy ludzie otwierają swe drzwi obcym - mówi Lesley Pratt Bannatyne, autorka książki o amerykańskich świętach. To święto dla dzieci. Nie ma powodu, aby je im odbierać. (in)

halloweenkostiummaska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)