Trwa ładowanie...

USA: H. Clinton ujawni informacje medyczne

• Amerykanie uzyskają więcej informacji na temat stanu zdrowia Hillary Clinton - zapowiada sztab wyborczy kandydatki demokratów w amerykańskich wyborach prezydenckich • To efekt niedzielnego zasłabnięcia byłej sekretarz stanu podczas obchodów rocznicy zamachów z 11 września • Kłopoty Hillary Clinton bledną w porównaniu z analogicznymi problemami poprzednich pretendentów do Białego Domu • W przeszłości jednak nie mówiono o tym tyle, co obecnie
Share
USA: H. Clinton ujawni informacje medyczne
Źródło: PAP/EPA
d3ywl8g

Zarówno Republikanie jak i niektórzy Demokraci krytykowali sztab Hillary Clinton za stworzenie atmosfery tajemniczości po incydencie na Ground Zero. Przez półtorej godziny dziennikarze nie dostali bowiem żadnej informacji o zasłabnięciu kandydatki Demokratów, potem podano, że przyczyną było przegrzanie organizmu, a dopiero po wielu godzinach ujawniono, że choruje na zapalenie płuc. Zrodziło to podejrzenia i spekulacje, że Hillary Clinton może cierpieć na inne schorzenia i że jej doradcy ukrywają to przed opinią publiczną.

Dziś doradcy Hillary Clinton przyznali, że popełnili błędy i zapowiedzieli, że w najbliższym czasie zostaną opublikowane dodatkowe raporty medyczne dotyczące stanu zdrowia kandydatki demokratów. Rzeczniczka sztabu Hillary Clinton Jennifer Palmieri podkreśliła, że była sekretarz stanu ujawniła więcej informacji o swoim stanie zdrowia niż Donald Trump, który dodatkowo odmawia opublikowania swoich zeznań podatkowych. Miliarder w wywiadzie dla Fox News zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ujawni szczegółowe wyniki badań swego stanu zdrowia.

Na co chorowali kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Niedyspozycja Clinton ożywiła spekulacje na temat jej zdrowia, nagłaśniane przez konserwatywne media popierające republikańskiego kandydata Donalda Trumpa. Prawica podkreśla, że sztab kampanii Clinton ukrywał jej stan aż do momentu, gdy telewizja pokazała, jak kandydatka z trudem wsiada do samochodu, podtrzymywana przez swych asystentów. Obóz Clinton zwraca uwagę, że w przeszłości kandydaci prezydenccy mieli poważniejsze problemy ze zdrowiem i ukrywano to przed opinią publiczną.

d3ywl8g

Niewielu Amerykanów wiedziało na przykład, że zanim Woodrow Wilson został prezydentem (w 1912 r.), jako rektor Uniwersytetu Princeton przeszedł kilka wylewów krwi do mózgu (udarów). Wyborcy nie zdawali sobie z tego sprawy, gdyż Wilson nie ujawnił informacji o swym stanie zdrowia. Jako prezydent pod koniec drugiej kadencji w 1919 r. doznał rozległego udaru mózgu, po którym został całkowicie sparaliżowany. Biały Dom ukrywał to przed opinią publiczną, która nie wiedziała, że krajem rządziła wtedy żona prezydenta Edith.

Franklin D. Roosevelt w 1921 r. zachorował na polio, a w kilka lat później został sparaliżowany od pasa w dół i poruszał się odtąd na wózku inwalidzkim. "New York Times" poinformował o tym, zanim Roosevelt został prezydentem w 1933 r., chociaż w epoce przed-telewizyjnej nie wszyscy wiedzieli o chorobie FDR. Biały Dom nie pozwalał robić prezydentowi zdjęć na wózku, a kiedy ten miał przemawiać, podchodził do mównicy o kulach, podtrzymywany przez asystentów.

W 1944 r., gdy Roosevelt ubiegał się o czwartą kadencję, jego lekarz stwierdził, że prezydent jest poważnie chory na serce i pozostało mu tylko kilka miesięcy życia. Raport lekarza trzymano w tajemnicy, chociaż diagnoza była trafna - FDR umarł 12 kwietnia 1945 r.

John F. Kennedy miał tylko 43 lata, kiedy został prezydentem, i w oczach Amerykanów uchodził za okaz zdrowia i tężyzny fizycznej. W rzeczywistości w dzieciństwie i młodości przeszedł szereg poważnych chorób, jak żółtaczka, odra, szkarlatyna, które miały tak ciężki przebieg, że był 36 razy hospitalizowany i trzy razy bliski śmierci. Jego rywale do nominacji prezydenckiej w 1960 r., jak Lyndon Johnson, podejrzewali, że Kennedy nie jest zdrowy, ale sztab JFK dementował wszelkie pogłoski na ten temat.

d3ywl8g

Jako prezydent Kennedy chorował na chorobę Addisona, niedoczynność tarczycy i chorobę kręgosłupa, która powodowała nieustanne bóle. Przeprowadzone wcześniej dwie operacje kręgosłupa się nie udały. Od objęcia urzędu do śmierci w zamachu w Dallas w 1963 r. JFK brał codziennie 12 leków, w tym środki przeciwbólowe, jak zastrzyki z kortyzonu. Nie informowano o tym opinii, a media były dyskretne.

Z czasem nasiliła się presja, by kandydaci do Białego Domu, a także prezydenci przedstawiali społeczeństwu informacje o swoim stanie zdrowia. Argumentowano, że kraj jest narażony na destabilizację, jeśli prezydent umiera nagle w czasie pełnienia urzędu. Raporty o stanie zdrowia stały się rutynowym zwyczajem. W 2008 r. kandydat Republikanów John McCain przedstawił wyjątkowo szczegółowy raport po doniesieniach, że ma raka skóry.

Osobista lekarka Hillary Clinton, dr Lisa Bardack, poinformowała wcześniej, że kandydatka jest zdrowa i w pełni sprawna, aby pełnić najwyższy urząd. Sztab kampanii Clinton podkreśla, że zdiagnozowane zapalenie płuc nie jest obecnie chorobą zagrażającą życiu. W poniedziałek sztab poinformował, że opublikuje wkrótce więcej szczegółów na temat jej stanu zdrowia.

Polityczni przeciwnicy Clinton nagłaśniają jej wcześniejsze kłopoty zdrowotne, jak upadek pod prysznicem w grudniu 2012 r., spowodowany - według oficjalnego komunikatu - grypą żołądkową. Clinton uderzyła się wtedy w głowę, doznając wstrząsu mózgu. Spowodowany urazem skrzep został wyleczony lekami na rozrzedzanie krwi.

d3ywl8g

Obóz Demokratów zwraca uwagę, że w grudniu 2015 r. sztab Trumpa opublikował list jego prywatnego lekarza, dra Harolda Bornsteina, który stwierdził tam, że jeśli jego pacjent wygra wybory, "będzie najzdrowszą osobą kiedykolwiek wybraną na prezydenta".

List poddano druzgocącej krytyce jako zawierający błędy w terminologii medycznej i niepoważny - gdyż nie można porównać stanu zdrowia kandydata w 2016 r. ze zdrowiem innych na przestrzeni ponad 200 lat istnienia USA. Dr Bornstein jednak podtrzymuje swoją opinię.

Po najnowszej chorobie Clinton pojawiły się spekulacje, co by się stało, gdyby wycofała się z kandydowania przed wyborami, które odbędą się 8 listopada.

Według reguł obowiązujących w Partii Demokratycznej jej Krajowy Komitet (DNC) musiałby się wtedy zebrać i wybrać nowego kandydata do Białego Domu. Nie może nim zostać automatycznie kandydat na wiceprezydenta Tim Kaine. Ten ostatni jednak ma zagwarantowane swoje stanowisko wiceprezydenta także u boku nowego kandydata.

d3ywl8g

Zobacz także: Hillary Clinton odwołała spotkania wyborcze w Kalifornii z powodu choroby

d3ywl8g

Podziel się opinią

Share
d3ywl8g
d3ywl8g
Więcej tematów