USA chcą od Rosji wydalenia Snowdena. Rosja twierdzi, że nie ma podstaw
Biały Dom oświadczył, iż USA oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji" w sprawie wydalenia byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowdena. Organy ścigania Rosji poinformowały jednak, że nie mają żadnych podstaw do jego zatrzymania.
24.06.2013 | aktual.: 24.06.2013 09:11
Amerykanin od niedzieli przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo-2 w Moskwie, gdzie - jak utrzymują media w Rosji - oczekuje na samolot do Hawany, który odlatuje o godz. 14.05 czasu moskiewskiego (godz. 12.05 czasu polskiego). Rosyjskie media spekulowały, że z Kuby Snowden może polecieć do stolicy Wenezueli, Caracas.
- Przestępstw na terytorium Rosji Snowden nie popełnił. Polecenia jego aresztowania ze strony Interpolu rosyjskie organy ochrony prawa też nie mają - cytuje agencja Interfax swojego anonimowego rozmówcę. - Tak więc - jak dodał informator Interfaksu - nie mamy podstaw do zatrzymania tego pasażera tranzytowego.
Biały Dom oświadczył, iż USA oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji" w sprawie wydalenia Edwarda Snowdena. Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Caitlin Hayden oświadczyła ponadto, że USA mają poważne zastrzeżenia do decyzji władz w Hongkongu i Chinach, które pozwoliły Snowdenowi odlecieć do Moskwy. - Takie zachowanie jest szkodliwe dla dwustronnych stosunków USA z Chinami i Hongkongiem - oświadczyła Hayden.
W niedzielę Stany Zjednoczone ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria Snowdena. -"Snowden jest poszukiwany pod zarzutem przestępstwa i na tej podstawie nie powinno się mu umożliwiać podróży międzynarodowej z wyjątkiem koniecznego powrotu do USA" - napisano w oświadczenie Departamentu Stanu.
Nie padła nazwa żadnego kraju, choć wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze.
Minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patino Aroca powtórzył w poniedziałek, że Ekwador otrzymał wniosek o azyl od byłego pracownika służb wywiadowczych USA i "analizuje go w sposób odpowiedzialny". - Decyzja ta ma związek z wolnością wypowiedzi, a także bezpieczeństwem obywateli na świecie - powiedział dziennikarzom Patino, który przebywa z wizytą w Hanoi.
Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, oświadczył w niedzielę, że nie zna planów Snowdena. Przytoczone przez ITAR-TASS źródła dyplomatyczne w Moskwie podały, że w piątek nie wpłynęła prośba od niego o azyl polityczny w Rosji. Wcześniej Pieskow i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow deklarowali, że strona rosyjska gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek.
Snowden wyjechał do Hongkongu 20 maja. Potem przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.