Trwa ładowanie...
d3ubr6x
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA będą reagować jeśli Rosja naruszy układ INF

Nowy szef Pentagonu Ashton Carter oświadczył we wtorek, że jeśli Rosja będzie naruszać układ o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu (INF) z 1987 r. to USA będą zmuszone podjąć "praktyczne kontrposunięcia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
System rakietowy 9K37 Buk
System rakietowy 9K37 Buk (Wikimedia Commons/Yuriy Lapitskiy)
d3ubr6x

Odpowiadając nas pytania członków komisji ds. sił zbrojnych Senatu Carter sprecyzował, że w związku z podejrzeniami, iż Moskwa narusza układ INF, USA "mogą być zmuszone do podjęcia kroków w trzech dziedzinach - aktywnej obrony, powstrzymywania i przeciwdziałania".

Dodał, że to ostatnie oznacza rozmieszczenie "odpowiednich systemów rakietowych"; nie chciał jednak podać bliższych szczegółów. - Układ INF to ulica z ruchem dwustronnym - podkreślił.

Z kolei przewodniczący Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, gen. Martin Dempsey, który również zeznawał przed tą komisją, zapewnił, że jakiekolwiek działania ze strony USA nie naruszą układu INF. - Będziemy działać w ramach tego układu - zapewnił.

d3ubr6x

USA i Rosja już od dłuższego czasu oskarżają się nawzajem o naruszanie układu INF podpisanego w grudniu 1987 r. przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ówczesnego ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

Waszyngton podejrzewa, że Moskwa prowadzi prace nad zabronioną przez ten układ rakietą samosterującą wystrzeliwaną z wyrzutni naziemnych. Z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył niedawno Waszyngton o działania "sprzeczne z duchem i literą" tego układu wymieniając w tym kontekście m. in. bojowe samoloty bez pilota (drony).

d3ubr6x

Podziel się opinią

Share

d3ubr6x

d3ubr6x
Więcej tematów