Trwa ładowanie...

USA będą reagować jeśli Rosja naruszy układ INF

Nowy szef Pentagonu Ashton Carter oświadczył we wtorek, że jeśli Rosja będzie naruszać układ o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu (INF) z 1987 r. to USA będą zmuszone podjąć "praktyczne kontrposunięcia".

Share
USA będą reagować jeśli Rosja naruszy układ INF
Źródło: Wikimedia Commons/Yuriy Lapitskiy
d2cwgou

Odpowiadając nas pytania członków komisji ds. sił zbrojnych Senatu Carter sprecyzował, że w związku z podejrzeniami, iż Moskwa narusza układ INF, USA "mogą być zmuszone do podjęcia kroków w trzech dziedzinach - aktywnej obrony, powstrzymywania i przeciwdziałania".

Dodał, że to ostatnie oznacza rozmieszczenie "odpowiednich systemów rakietowych"; nie chciał jednak podać bliższych szczegółów. - Układ INF to ulica z ruchem dwustronnym - podkreślił.

Z kolei przewodniczący Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, gen. Martin Dempsey, który również zeznawał przed tą komisją, zapewnił, że jakiekolwiek działania ze strony USA nie naruszą układu INF. - Będziemy działać w ramach tego układu - zapewnił.

d2cwgou

USA i Rosja już od dłuższego czasu oskarżają się nawzajem o naruszanie układu INF podpisanego w grudniu 1987 r. przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ówczesnego ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

Waszyngton podejrzewa, że Moskwa prowadzi prace nad zabronioną przez ten układ rakietą samosterującą wystrzeliwaną z wyrzutni naziemnych. Z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył niedawno Waszyngton o działania "sprzeczne z duchem i literą" tego układu wymieniając w tym kontekście m. in. bojowe samoloty bez pilota (drony).

d2cwgou

Podziel się opinią

Share
d2cwgou
d2cwgou
Więcej tematów