USA będą reagować jeśli Rosja naruszy układ INF
Nowy szef Pentagonu Ashton Carter oświadczył we wtorek, że jeśli Rosja będzie naruszać układ o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu (INF) z 1987 r. to USA będą zmuszone podjąć "praktyczne kontrposunięcia".
04.03.2015 | aktual.: 04.03.2015 06:14
Odpowiadając nas pytania członków komisji ds. sił zbrojnych Senatu Carter sprecyzował, że w związku z podejrzeniami, iż Moskwa narusza układ INF, USA "mogą być zmuszone do podjęcia kroków w trzech dziedzinach - aktywnej obrony, powstrzymywania i przeciwdziałania".
Dodał, że to ostatnie oznacza rozmieszczenie "odpowiednich systemów rakietowych"; nie chciał jednak podać bliższych szczegółów. - Układ INF to ulica z ruchem dwustronnym - podkreślił.
Z kolei przewodniczący Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, gen. Martin Dempsey, który również zeznawał przed tą komisją, zapewnił, że jakiekolwiek działania ze strony USA nie naruszą układu INF. - Będziemy działać w ramach tego układu - zapewnił.
USA i Rosja już od dłuższego czasu oskarżają się nawzajem o naruszanie układu INF podpisanego w grudniu 1987 r. przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ówczesnego ZSRR Michaiła Gorbaczowa.
Waszyngton podejrzewa, że Moskwa prowadzi prace nad zabronioną przez ten układ rakietą samosterującą wystrzeliwaną z wyrzutni naziemnych. Z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył niedawno Waszyngton o działania "sprzeczne z duchem i literą" tego układu wymieniając w tym kontekście m. in. bojowe samoloty bez pilota (drony).