Trwa ładowanie...

USA: agencja AP zrywa współpracę z fotoreporterem - laureatem Pulitzera

Agencja Associated Press zerwała współpracę z fotoreporterem uhonorowanym w 2013 r. nagrodą Pulitzera. Narciso Contreras naruszył zawodowe standardy etyczne, dokonując manipulacji na jednym ze zdjęć ilustrujących konflikt w Syrii - poinformowała AP.

Share
USA: agencja AP zrywa współpracę z fotoreporterem - laureatem Pulitzera
Źródło: AFP, Fot: Narciso Contreras
dowbjvm

AP doprecyzowuje, że sprawa dotyczy zdjęcia z września 2013, na którym przedstawiony był syryjski rebeliant. Contreras powiedział pracownikom agencji, że wykorzystał oprogramowanie komputerowe, aby usunąć z kadru kamerę wideo, która znalazła się w nim przez przypadek. Doprowadziło to do przeanalizowania około 500 zdjęć, które fotoreporter nadesłał od początku współpracy z AP - czyli od 2012 roku.

Contreras był jednym z fotoreporterów współpracujących z AP, którzy w zeszłym roku byli nagrodzeni Pulitzerem za zdjęcia pokazujące konflikt w Syrii. Agencja poinformowała, że żadne z wyróżnionych na konkursie zdjęć nie zostało zmanipulowane.

dowbjvm

- Reputacja AP jest nadrzędna. Dlatego reagujemy w sposób zdecydowany i energiczny, kiedy jest ona plamiona przez działania naruszające nasz kodeks etyczny - powiedział Santiago Lyon, dyrektor działu fotograficznego agencji.

Contreras, tłumacząc się w środę, powiedział, że widok kamery w kadrze może rozproszyć uwagę odbiorców, ale mimo to żałuje swojej decyzji.

- Podjąłem złą decyzję, kiedy usunąłem kamerę (...). Jest mi wstyd - zapewnił fotoreporter.

Na spornym zdjęciu Contreras dokonał retuszu usuwając kamerę, która znalazła się w kadrze. Widok sprzętu zastąpił "sklonowanym" tłem, przez co fotografia wyglądała na autentyczną.

Zobacz również: Setki uchodźców z Syrii uciekają do Jordanii.

dowbjvm

Podziel się opinią

Share
dowbjvm
dowbjvm
Więcej tematów