Trwa ładowanie...
d3873f5

USA: 245(i) tylko na cztery miesiące

Nowy projekt republikańskiej większości w Kongresie zakłada przedłużenie działania klauzuli 245(i) o 4 miesiące. To dużo mniej niż spodziewali się nielegalni imigranci, którzy liczyli na co najmniej półroczną prolongatę. Głosowanie nad ustawa odbędzie się w Izbie Reprezentantów w poniedziałek wieczorem. Senat USA może jeszcze wnieść do niej poprawki.

d3873f5
d3873f5

Projekt ustawy zostanie przesłany bezpośrednio do Izby Reprezentantów tzw. "szybką ścieżką" ­ z pominięciem debaty na forum Komisji ds Sprawiedliwości. Umożliwi to przyjęcie projektu ustawy z pominięciem zgłaszanych poprawek.

Republikanie mają większość w Izbie Reprezentantów i Senacie Kongresu i mają prawo do wnoszenia niektórych ustaw w trybie przyspieszonym.

Republikański projekt ustawy wydłużający działanie klauzuli 245(i) o cztery miesiące mówi też, że mogą z niego skorzystać tylko osoby, które spełniły do 30 kwietnia warunki przedłużenia klauzuli (weszli w związek małżeński z obywatelem lub posiadaczem "zielonej karty", zostali zatrudnieni przez pracodawcę, który ich sponsoruje itd.), a tylko nie zdołały dopełnić formalności złożenia wniosku o legalizację statusu. Zapis ten znacznie ograniczy liczbę osób mogących skorzystać z dobrodziejstwa klauzuli ­ 245(i).

"Kongresman Peter King popiera kompromisową wersję ustawy" -­ powiedział Kevin Fogerty, jego rzecznik. Republikanin King jest głównym sponsorem ustawy H.R.1242, która przedłużyłaby działanie klauzuli o 6 miesięcy. Fogerty dodał, że po głosowaniu w Izbie Reprezentantów w poniedziałek, projekt ustawy zostanie wysłany do Senatu. Tam może być zmieniony, a czas działania klauzuli wydłużony o dalszych kilka miesięcy -­ "tak jak pragnie tego republikański kongresman z Long Island" ­- powiedział jego rzecznik.

d3873f5

W Senacie głównym rzecznikiem przedłużenia działania klauzuli 245(i) jest demokratyczny senator Edward Kennedy.

Matt Fergutto, rzecznik biura prasowego senatora Kennedy'ego, powiedział, że senator z Massachusetts przedstawił kilka dni temu projekt ustawy przedłużający działanie klauzuli 245(i) o rok. "Będziemy robić w Senacie wszystko, aby jej działanie było dłuższe niż cztery miesiące­ - poinformował Fergutto. Według niego ustawa dotycząca klauzuli 245(i) może być przyjęta w Senacie w ciągu tygodnia. Ostateczna decyzja zależy jednak od republikańskiej większości w izbie wyższej Kongresu.

Według Urzędu Imigracyjnego działanie klauzuli dotyczy 640 tys. nielegalnych imigrantów przebywających obecnie w USA. Oblicza się, że około 200 tys. z nich nie zdążyło wypełnić odpowiednich kwestionariuszy przed 30 kwietnia br. i z niej nie skorzystało. (Marek Tomaszewski/pr)

d3873f5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3873f5
Więcej tematów